Ухажват Гърция с още 52 млрд евро

0
Главният икономист на Световната банка ...
Главният икономист на Световната банка ...

Международният валутен фонд (МВФ) предупреди в четвъртък, че Гърция ще се нуждае от продължаване на заемите от ЕС и потенциално отписване на част от огромния й дълг, ако икономиката й расте по-бавно от очакваното и не се направят икономически реформи. Това е записано в първоначалния проект на новия доклад на МВФ за устойчивостта на гръцкия дълг, предаде Ройтрес.

МВФ е част от "тройката" кредитори на Гърция заедно с Европейската комисия и Европейската централна банка. Трите институции, които контролират спасителната програма на страната, поставиха условия за реформи на гръцкото правителство, за да бъде подписано ново споразумение и отпусната спасителна помощ. Кабинетът на гръцката левица СИРИЗА обаче отхвърли исканията и свика референдум на 5 юли, на който гърците да кажат "Да" или "Не" на поставените условия.

МВФ посочва, че дори гръцката политика да се върне на правилен път, предоставените от ЕС заеми трябва да нараснат значително.

Докладът е базиран върху оценки, направени до миналата седмица, преди гръцките банки да бъдат затворени и страната да обяви неплатежоспособност по дълга си към МВФ.

Фондът понижи прогнозата си за растежа на Гърция от 2.5 на 0 процента през 2015 г., посочвайки, че страната ще се нуждае от нова помощ от 36 милиарда евро от ЕС през следващите три години, дори да одобри плана на кредиторите, подложен на референдум тази неделя, съобщи АФП.

Общите финансови нужди на страната са се увеличили поради големи политически промени в Атина и се оценяват на общо 50 милиарда евро до 2018 година, изтъква МВФ.

Освен това според фонда европейците са изложени на риск да загубят над 53 милиарда долара при хипотезата, че Гърция не изпълни бюджетните цели от плана на кредиторите, се казва в доклада, цитиран от АФП.

Дори при най-оптимистични прогнози на МВФ към момента и с компромисно финансиране до 2018 г., съотношението на гръцкия дълг към БВП би бил 150% през 2020 г. и 140% през 2022 г.

Съгласно прага, договорен през ноември 2012 г., би било необходимо "подрязване" на гръцкия дълг, което би редуцирало с над 30% от БВП, за да се отговори на целите за дълга, поставени през ноември 2012 г.

МВФ посочва, че при това положение една от опциите би била да се удължи гратисният период до 20 години и на амортизационния период до 40 години по съществуващите европейски заеми. В същото време ще се наложат нови кредити, които да покрият плащания поне до 2018 г.

Представител на МВФ е посочил, че анализът за дълга е бил представен както на Гърция, така и на ЕК, макар че предвижданията на ЕК за финансовите нужди са били по-ниски от тези на фонда.

"Удължаване на падежа, това е много драматично действие", е заявил представителят на фонда. 

В документа е посочено, че последните перипетии на страната (затваряне на банки, капиталов контрол, дефолт към МВФ) не са взети предвид в доклада, а те биха имали голямо негативно отражение.

Стиглиц обвини кредиторите, че са "настанили Гърция в затвора за длъжници"

Главният икономист на Световната банка и носител на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц критикува гръцките кредитори и заяви, че носят "криминална отговорност" за дълбоката криза, която тази страна преживява в момента, съобщи Би Би Си.

"И дума не може да става икономика в депресия да успее да ви плати това, което ви дължи. Това, което направи Тройката, е че настани Гърция в затвор за длъжници", заяви Стиглиц,
обвинявайки МВФ, ЕЦБ и ЕК за трагедията в гръцката икономика.

Източник: mediapool.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари