Защо да не сменяте 10-годишната си кола?

5
Според статистиката на Асоциацията на автомобилните производители в Европа през миналата година България е била в челото на континента по растеж на продажбите на нови автомобили
Според статистиката на Асоциацията на автомобилните производители в Европа през миналата година България е била в челото на континента по растеж на продажбите на нови автомобили Снимка: iStock

Според статистиката на Асоциацията на автомобилните производители в Европа през миналата година България е била в челото на континента по растеж на продажбите на нови автомобили

"Най-хубавата кола е новата, но най-вече когато е служебна и просто се качваш в нея и караш" - мъдростта на българския народ в областта на придобиването и експлоатацията на МПС е несъмнена. Въпреки това, малцина сред нас биха могли с ръка на сърцето да кажат, че не ги изкушава възможността да се качат в автомобил, който е по-нов от сегашния им, пише Money.bg.

Затова и не е изненада, че според статистиката на Асоциацията на автомобилните производители в Европа през миналата година България е била в челото на континента по растеж на продажбите на нови автомобили. При старите имаше известен спад, но и с невъоръжено око се вижда, че в големите градове насищането с автомобили вече е пълно.

Нека да приемем, че в момента карате кола на 10 години - популярен модел от среден клас на наложил се производител. Поддържате я в добро функционално състояние и нямате необходимост от нещо по-голямо. Защо пък да не се разделите с нея и да вземете нещо по-ново (или направо чисто ново)? Ето няколко причини.

Старата кола вече е изплатена

Икономическата ситуация не е за подценяване. Макар да не се изпълниха най-мрачните предсказания за студ, мрак, опашки по бензиностанциите и руска телевизия в петък вечер, все още Европа остава силно заплашена от рецесия. На български език това означава период на съкращения, замразени заплати и цял куп други неприятни неща, които не се комбинират добре с голям разход като този за автомобил.

Няма значение дали ще е на лизинг, или ще платите цената накуп - при всяко положение новият автомобил е сериозен удар по джоба. В същото време, даже не помните кога е била последната вноска по лизинга на сегашното ви МПС. Наистина ли е толкова важно сега да направите големия разход - с всичките съпътстващи го рискове?

По-евтини поддръжка и данъци

Това е първият парадокс, с който се сблъсквате в този текст. В България, а и в много други държави правилата са такива, че по-новата кола носи със себе си по-висок данък. Буквално изглежда все едно собствениците биват наказани за това, че са си взели по-ново возило.

Това обаче е нищо в сравнение с цените на поддръжката. Ако си вземете нова кола, в периода на гаранцията ще трябва да я обслужвате само във фирмен сервиз с официално препоръчаните от производителя консумативи. Твърде често нито сервизът е по-добър от останалите, нито консумативите са толкова по-специални... но пък плащате значително повече. Иначе гаранцията пада, а именно в първите няколко хиляди километра пробег се проявяват фабричните дефекти и никак не е приятно да плащате за отстраняването им от джоба си.

Даже и без гаранцията си остава проблемът с доста скъпите и специфични части на новите модели. Все по-малко системи се правят ремонтопригодни и техническите проблеми се решават с подмяната на цели модули. Неприятната истина е, че добре поддържаната 10-годишна кола ще минава през "бокса" не по-често от по-новата, но в същото време престоят при механика е доста вероятно да излезе по-евтино.

По-малко чупливи джаджи

На моменти сме склонни да се чудим как сме живели преди масовото въвеждане на автоматика и климатика по нашите пътища. Шегата настрана, но съвременните автомобили са истински компютри на колела - препълнени са с електроника и електромеханични системи, създадени с цел да правят шофирането и возенето по-комфортни.

Монетата обаче има и обратна страна. Чувствителните датчици не се чувстват прекалено добре в българските условия на широки и дълбоки дупки по пътищата и горива с качество, за което "съмнително" е комплимент.

При колите от началото на 10-те години също има много електроника, но по-рядко ще ви се налага да търсите монтьор с диплома за програмист, който да се бори с капризите на мултимедията и вградената навигация, с датчика на налягането на резервната гума (истинска история...) или с електронната система за запалване без ключ.

Повече спокойствие

Това вече е чисто субективно и психологическо, но качим ли се в новата си кола, започваме да я пазим повече от зениците на очите си и всеки неуверено паркиращ някъде около возилото ни автомобил се превръща в повод за избиването на студена пот. Даже не коментирам мащабите на драмата, която най-малката драскотинка по бронята може да предизвика.

Всичко това всъщност е хубаво (и е прекрасно, ако сте толкова загрижени и за близките си хора), но не трябва да забравяме, че автомобилът е създаден първо за да ни служи и чак след това за да бъде символ на социален статус и просперитет. Това някак по-добре се усеща зад волана на не толкова лъскаво, но перфектно работещо возило.

Освен това, новите коли си остават мишена за крадците. Макар в много аспекти да сме напуснали 90-те е факт, че все още десетки автомобили биват противозаконно отнемани всяка седмица у нас. Най-често това са актуални модели.

Всъщност е по-екологично

Това е сигурно най-голямата изненада, но е много логично. Автомобилното производство далеч не е най-"зеленото", като това важи и за електромобилите (най-вече заради техните батерии и опасните вещества, които съдържат). Всяка кола, която не напуска улиците до края на полезния си живот, допринася за това да няма свръхпроизводство.

Добре поддържан двигател на тази възраст ще има нормални екологични показатели - стига да не е с премахнат DPF филтър или катализатор. Това изисква определена инвестиция, но резултатите са видими на всяка улица, където можем да видим буквално произведени в един и същи ден коли, от които едната работи като нова, а другата генерира около себе си черни облаци като автобус "Икарус".

Вместо заключение

Неслучайно в текста говорим за 10-годишен автомобил от среден клас. Това гарантира адекватно ниво на безопасност; екологични показатели, които няма да попаднат под ударите на рестрикциите в големите градове и достъп до поне основните съвременни технологии за подобряване на шофьорското изживяване.

Поддържането на колата в изправност изисква от вас не просто понякога да отделяте време и пари, а да проявите отговорност. Това обаче е единственият начин да сте сигурни, че тя е наистина надеждна. При по-старите автомобили тези разходи потенциално стават по-големи, а вече се вижда и технологичната разлика. Затова там всяка сериозна повреда е повод сериозно да се замислите дали си струва да продължавате да влагате пари в амортизираното возило.

С тази статия не ви казваме да не си купувате нови коли - те са прекрасни и човек наистина се чувства прекрасно зад волана им, но вървят в комплект със съответните разходи. А понякога просто има по-важни неща.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    2
    FMC
    Последната нова я купих 2011-та, но против о на статията, макар и по-нисък от средния клас, я наблъсках с екстри, вкл. безкл. достъп и запалване. Тия неща за по-простите стари возила важаха преди 15 години, когато всеки се пънеше, как след 2000 година автомобилите не ставали, щото били по-чупкиви и сложни. Всъщност, няма такова нещо. Никоя ел. система при мен не е ремонтирана за вече близо 12 години с изключение на една сменена крушка. Колата ми излезе по него време около 30000 с лихвите, а с разходите за 5 години може би достигна 50-60000, включително бензина. Затова реших да не я сменям с нова и да я карам поне 15 години. Мисля не сгреших и по друга причина. В момента цените и на стари и на нови автомобили скочиха много и ако я продам, няма какво да си купя-нито стара ще е по-добра, нито нова, за която ще ми искат минимум 40-50000. Тая няма и 100000 км още така, чамза градско каране главно все още е идеална. Аз такава нов внос никога няма да намеря, да не говорим, че екстрите в колата сам си ги избрах, затова и малко по-долен клас кола, а не среден без никакви екстри почти. Продължавам да си я карам и се замислям, дали и след 15 годишнината и да не я задържа и после директно на ел.мобил.
  • 13
    1
    Анонимен
    Голяма заблуда е че новите автомобили са по здрави и по качествени сравнение със автомобилите произвеждани преди 20 год.Единствено поддръжка им е по скъпа.Европа парадира за по малко използване на природни ресурси,петрол и за намаляване на парниковите газове.А в същото време стимулира купуването на нови автомобили на всеки 5 год а останалите на боклука
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари