Започват безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Всички областни градове участват в "Седмица на отворените врати" до 20 юни
Национална кампания за безплатни консултации и прегледи за туберкулоза стартира днес във всички областни градове на страната. Инициативата "Седмица на отворените врати" се провежда за втори път тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата, съобщи Министерството на здравеопазването.
Кампанията ще продължи до 20 юни в болшинството области, докато в Русе прегледите ще се извършват до 27 юни, а в Кърджали и Силистра - от 23 до 27 юни. "Инициативата е доказала своята ефективност за повишаване на обществената информираност по отношение на заболяването туберкулоза", подчертаха от здравното министерство.
Впечатляващи резултати от предишни кампании
През периода 2022-2024 година в рамките на проведените кампании "Седмица на отворените врати" са анкетирани общо 14 689 лица. От тях 176 души са насочени за лечение, а 412 са открити с латентна туберкулозна инфекция и обхванати с химиопрофилактика.
Статистиката показва устойчива тенденция за намаляване на заболяемостта от туберкулоза в България - от 23,2 случая на 100 хиляди население през 2014 година до 13,7 случая на 100 хиляди през 2024 година. През миналата година регистрираните случаи са 913, докато преди десетилетие те са били значително повече - 1872.
Как да се включите в кампанията
По време на "Седмицата на отворените врати" всеки желаещ може да получи оценка за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации с лекар. На лицата, които са в риск, се провеждат допълнителни прегледи и изследвания като проба Манту и рентгенова снимка на белите дробове.
При откриването на случаи на туберкулоза своевременно се предприемат мерки за хоспитализация и лечение, което прекъсва веригата за предаване на инфекцията. В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни, независимо от здравноосигурителния статус на гражданите.
Туберкулозата остава предизвикателство
Въпреки значителните успехи в европейския регион на Световната здравна организация, туберкулозата продължава да представлява заплаха за общественото здраве. По данни на СЗО през 2023 година 1,25 милиона души са починали от туберкулоза в световен мащаб.
"Туберкулозата е лечима и предотвратима, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение", напомниха от Министерството на здравеопазването. Ежегодно здравното ведомство осигурява финансов ресурс за закупуване на противотуберкулозни лекарства от първи ред, лекарства за химиопрофилактика и финансиране на болниците за лечение на туберкулоза.




























