Всички кметове да влязат в парламента

0
Народното събрание да се раздели на две камари, като всички градоначалници съставят долната камара, която ще „кове“ законите
Народното събрание да се раздели на две камари, като всички градоначалници съставят долната камара, която ще „кове“ законите

Своя идея по темата с мажоритарния вот предлага кметът на Поморие Иван Алексиев – Народното събрание да се раздели на две камари, като всички градоначалници съставят долната камара, която ще „кове“ законите, а горната да е от 120 депутати.

„В долната камара влизат всички избрани Общински кметове – 265 на брой, а в горната – 120 депутата, мажоритарно избрани, като изборите са в един и същ ден. В долната камара се „коват” законите, а кой по-добре от кметовете знае какво трябва да се направи? Те всеки ден са на „терен”“, пише той в писмо до парламентарните партии, омбудсмана НСОРБ и изборни експерти, изпратено и до медиите от неговия пресцентър.

В горната камара според него трябва се затвърждават предложените от долната камара законопроекти, да се ратифицират се важни международни спогодби и споразумения и „всичко що е необходимо от гледна точка на държавността, за да бъде една държава стабилна и просперираща“. А „всичко що е „ежедневие”, да се решава в долната камара, тъй като кметът е част от това ежедневие и неговите съграждани няма да го оставят да е извън „темата”.

Алексиев аргументира предложението си с това, че целта на демокрацията е хората (народът) да имат пряк достъп до властта и да влияят върху нея чрез свои законно избрани представители. „Колкото и да говорим за пряка демокрация, реално става въпрос за косвена демокрация, тъй като чрез своя глас гражданинът делегира права на друг субект, който да го представлява и да взема решения вместо него. Целта на мажоритарния вот е да изберем пряко нашия представител и да можем да контролираме неговите действия по-нататък във властта“, обяснява той.

Напомня, че и сега има мажоритарен вот в България – за президент и за кмет. „Но най-пряк мажоритарен елемент има при избора на Кмет. Защо? Защото кметът е всеки ден сред своите съграждани. Той живее с болките и радостите на всеки един от тях. Той е отдушникът, понякога и „тапа” на процесите в своя град и община. Кметът живее ежедневно, ежечасно, ежеминутно с пулса на града и селото. Той е човекът, до който може да стигне всеки, по всяко време на денонощието, било за хубаво или за лошо – от раждането до смъртта“, уточнява градоначалникът.

Той очаква идеята му да бъда приета като „странна“, но предупреждава, че ако искаме „да избягаме от популизма, от фалша и да дадем пряко участие на народа във властта мисля, че това е пътят, по който трябва да вървим. Защото всички сме патриоти, не само определени политически формации и всеки от нас иска нашата държава да е стабилно, сигурно и спокойно място за живеене, учене и бизнес“.

В заключение Иван Алексиев уточнява, че това е личното му мнение, с което не ангажира никого, а го предоставя „на широката общественост за коментар, дискусия и дебат по темата“.

В парламента вече има внесен проект на омбудсмана Мая Манолова, с който се въвежда мажоритарен избор за НС в два тура. Той е предложен и от екипа на Слави Трифонов – организатор на референдума по темата. Малко над 12 хил. гласа не достигнаха този вид избор да стане задължителен за депутатите. Свои проекти пишат и в ГЕРБ, и в БСП.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари