Витамин U - безценен съюзник в борбата с язвата на стомаха

1
Витамин U осъществява стимулиране на оздравяването на лигавицата на стомаха
Витамин U осъществява стимулиране на оздравяването на лигавицата на стомаха

Витамин U осъществява стимулиране на оздравяването на лигавицата на стомаха

Витамин U, известен още като S-метилметионин, е още един от не толкова добре познатите витамини, но с много ценно действие.

Той е безценен съюзник в борбата с язвата на стомаха и дванадесетопръстника, с тежките гастрити, улцерозния колит, при всякакви оплаквания, свързани с нарушената работа на стомашно-чревния тракт. Затова и названието му - витамин U, идва от латинското име на язвената болест - улкус.

Витамин U е открит през 1949 година в американска лаборатория, където забелязали, че пресният сок от някои зеленчуци, най-вече на зелето, има способността да забавя развитието на язвената болест. Това действие се дължи на значителното съдържание на метилметионин в зеленчука, пише Gotvach.bg

Витамин U представлява всъщност активиран метионин. Той е много активен при доставяне на метилови радикали за синтезиране на холина, креатина, адреналина и други. По тази причина витамин U осъществява стимулиране на оздравяването на лигавицата на стомаха и червата пrи деструктивни нарушения, каквито са язвите.

640D5799-6BB6-0B81-E5AB-0372349D15F6.jpg (900×600)

S-метилметионин повишава устойчивостта на лигавицата срещу солна киселина, пепсин и други дразнещи вещества. Действа антиалергично и антихистаминно. Има и болкоуспокояващ ефект.

Затова витамин U се използва на язвена болест, както и при гастритни оплаквания. Същата роля играе и пресният зелев сок. Чистият метилметионин, получен по синтетичен път, има по-слабо действие от сока на зелето според изследванията.

Най-вероятно за действието на сока оказва влияние не само това вещество.

Храни с витамин U

Източниците на витамин U са най-вече хранителни продукти с растителен произход. Такива освен зелето са лукът, морковите, целината, магданозът, ряпата, аспержите, цвеклото, спанакът, броколите, зеленият чай.

2B00EDDC-817E-371A-C02C-A8D0529B0E58.jpg (800×600)

Също така се открива в суровия жълтък, млякото и млечните продукти и в черния дроб.

Тези култури, които са в по-топли райони, са с по-високо съдържание на витамин U. Предлага се и като хранителна добавка.

Препоръчителната дневна доза витамин U варира в широки граници. Когато става въпрос за профилактика, дневната доза е от 100 до 300 милиграма до 3 пъти на ден.

При лечение на болестни състояния тя може да нарасне двойно. Препоръката е да се приема с други вещества с антиоксидантно действие от рода на глутамина, витамините от група В, мастноразтворимите витамини.

Витамин U е изключително безопасен, ниско токсичен и затова противопоказанията са сведени само до препоръки към бременните жени и кърмещите майки.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари