Ученички върнаха хиляда евро на онкоболна жена
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Честна постъпка развълнува училище във Враца
Две осмокласнички от Средно училище „Христо Ботев“ във Враца проявиха изключително благородство и честност, след като намериха и върнаха портмоне с близо 1000 евро на тежко болна пенсионерка. Достойната проява на момичетата се е случила в центъра на града, а за щастливата развръзка съобщават от БГНЕС. Изгубените пари, които се оказали жизненоважни за лечението на възрастната жена, вече са обратно при своя притежател благодарение на бързата и безкористна реакция на децата.
Случайна находка на пейката
Историята започва по време на обикновена разходка в централната част на Враца. Осмокласничките Никол Матеева и Ния Кожухарска забелязали забравено портмоне, оставено без надзор на една от пейките. В началото ученичките решили да проверят дали вещта не принадлежи на някой от преминаващите наблизо граждани.
След като разпитали хората наоколо и никой не припознал портмонето, момичетата решили да го отворят, за да потърсят лични документи или някаква следа, която да ги насочи към собственика. Вътре те открили черно-бели семейни снимки и документи, които веднага им загатнали, че притежателят е в напреднала възраст.
„В този момент си помислихме, че това със сигурност е на възрастна жена - по черно-белите снимки познах. Помислих си, че току-що е взела пенсия и иска да си плати сметките“, разказва Ния Кожухарска за първите им мисли при вида на ценната находка.
Бърза реакция и съдействие от полицията
Двете ученички не се поколебали нито за миг как трябва да постъпят в тази ситуация. Те решили незабавно да отнесат портмонето с парите в местната структура на МВР - Враца, за да може органите на реда да издирят собственика по официален път. Момичетата споделят, че за тях това е бил единственият правилен и логичен избор.
„Причината е, че може би такъв пример ни е даван досега в живота“, обяснява Ния, подчертавайки ролята на възпитанието, което са получили в семейството и в училище. Нейната съученичка Никол допълва чистосърдечно: „Няма да се почувстваме добре, ако на нас ни вземат портмонето и не ни го върнат“.
По-късно в полицейското управление станало ясно, че в портмонето е имало сума от около 1000 евро, а негов собственик е възрастна жена от врачанското село Добруша, която се бори с онкологично заболяване. За нея тези пари са били от огромно значение.
Морален пример и поглед към бъдещето
След като получила обратно своите документи и спестявания, развълнуваната жена веднага се свързала с директора на Средно училище „Христо Ботев“, за да изкаже огромната си признателност към двете момичета и да разкаже за тяхното добро дело.
Директорът на учебното заведение Красимир Богданов изрази гордостта си от постъпката на своите възпитанички и обяви, че те ще бъдат публично поощрени. Ръководството е взело решение да им връчи официални грамоти по време на тържествата в края на учебната година.
„Тя ни помоли да благодарим и да дадем публичност на доброто дело. Разбира се, ще им връчим грамоти в края на учебната година. Въпросът не е в материалните жестове, въпросът е в моралните измерения на тази постъпка“, заяви Красимир Богданов.
След този благороден жест Никол и Ния продължават да гледат уверено напред към своето бъдеще. Оказва се, че и двете осмокласнички вече са направили своя важен житейски избор – решили са да учат право. Момичетата вярват, че юридическото образование ще им даде възможност един ден да помагат професионално на хора, изпаднали в беда или несправедливост.






















