Учени: Антитела от настинка могат да предпазват от COVID-19

0
Това установи проучване на Imperial College London, публикувано в понеделник, което може да даде информация за подходите за ваксини от второ поколение
Това установи проучване на Imperial College London, публикувано в понеделник, което може да даде информация за подходите за ваксини от второ поколение

Високите нива на Т-клетки от коронавируси, причиняващи обикновени настинки могат да осигурят защита срещу Covid-19

Това установи проучване на Imperial College London, публикувано в понеделник, което може да даде информация за подходите за ваксини от второ поколение, предава Агенция Фокус, позовавайки се на Reuters.

Имунитетът срещу Covid-19 е сложен процес и въпреки че има доказателства за намаляващи нива на антитела шест месеца след ваксинацията, се смята, че Т-клетките също играят жизненоважна роля в осигуряването на защита.

Проучването, което започна през септември 2020 г., разглежда нивата на кръстосано реактивни Т-клетки, генерирани от предишни обикновени настинки в 52 контакта в домакинства с положителни случаи на Covid-19 малко след излагането, за да се види дали са продължили да развиват инфекция.

Установено е, че 26-те, които не са развили инфекция, имат значително по-високи нива на тези Т-клетки, отколкото хората, които са се заразили. Imperial College не казва колко дълго ще продължи защитата от Т-клетките.

„Открихме, че високите нива на съществуващи Т-клетки, създадени от тялото при зараза с други човешки коронавируси, които причиняват обикновена настинка, могат да предпазят от инфекция с новия коронавирус“, каза авторът на изследването д-р Риа Кунду.

Авторите на изследването, публикувано в Nature Communications, казаха, че вътрешните протеини на вируса SARS-CoV-2, които са атакувани от Т-клетките, могат да предложат алтернативна цел за производителите на ваксини.

Настоящите ваксини срещу Covid-19 са насочени към шиповия протеин, който мутира редовно, създавайки варианти като „Омикрон“, които намаляват ефикасността на ваксините срещу симптоматична инфекция.

„За разлика от тях, вътрешните протеини, атакувани от защитните Т-клетки, които идентифицирахме, мутират много по-малко“, каза професор Аджит Лалвани, съавтор на изследването.

„Следователно те са силно сходни между различните варианти на SARS-CoV-2, включително „Омикрон“. Това би означавало, че новите ваксини, които включват тези запазени вътрешни протеини, биха предизвикали широко защитен Т-клетъчен имунитет, който трябва да предпазва от настоящи и бъдещи варианти на SARS-CoV-2.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари