Търговци надуват с 50% цените на храните
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

В търговските вериги най-големи надценки слагат на яйцата и брашното
Магазини надуват с 50% цените на храните. Най-голяма надценка търговските вериги слагат на яйцата – 50 процента върху цената на едро. Това показват данни на Държавната комисия стокови борси и тържища. През миналата година надценките на дребно, спрямо цените на едро на основните хранителни стоки са в диапазона 15-50%, пише Труд.
При брашното цената се вдига близо 40 на сто от борсата до крайния потребител, а на олиото – с 22 на сто. Най-малка е надценката при захарта – с 3 на сто.
При основните хранителни продукти: захар, олио, брашно и яйца най-високи са цените в магазинната мрежа, с изключение на цената на яйцата, които най-скъпо са се продавали в големите търговски вериги, обясняват експертите от ДКСБТ.
В кварталните магазини най-голямата надценка от 40% е при брашното, при яйцата тя е 28%, при олиото – 22% и захарта – 17% на сто.
Тенденцията се запазва и в началото на тази година – през януари надценките на дребно, спрямо тези на едро в големите търговски вериги са в широкия диапазон от 2% до 32%, като най-голямата отново е при яйцата. По данни на земеделското министерство през последната седмица цените на дребно на яйцата в големите супермаркети са средно с 2 стотинки по-високи от тези в по-малките магазини, като разликата стига до 7 стотинки в Благоевград и Кюстендил.
Сериозни разминавания има и в цените в различните градове у нас, които стигат от -20% до +45% спрямо средната цена за страната. Най-скъпо захарта се е продавала на тържищата в област Монтана – 1,39 лв./кг, а най-евтино в област Добрич – 1,11 лева за килограм.
При средна цена на олиото за страната 1,94 лв./л, най-високи стойности са отчетени в София -2,21 лв./л, а в Хасково са плащали по 1,63 лева за литър. Най-скъпо за килограм брашно за плащали живеещите в Софийска област -1,23 лв./кг, а най-евтино във Враца – 0,64 лв./кг.
В началото на годината основните хранителни продукти са поскъпнали с между 2 и 5 процента за месец, като най-голямо увеличение има при лещата – 5%. Цената на брашното остава без промяна, а яйцата поевтиняват на месечна база с 5%, отчита комисията.
























Полярни мнения за изкупуването от държавата на частния...
Борислав Сарафов: За „Петрохан“ е имало сигнали за педофилия...
Пенсионери пестят от храна заради шокови сметки за ток
Община Русе обяви свободни работни места за контрол на...
Община Русе обяви свободни работни места за контрол на...