Станислав Попдончев: Таванът на надценките в крайна сметка води до увеличаване на цените
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Експерти предупреждават за възможно изчезване на качествени продукти от пазара
Предстои общественото обсъждане на законопроекта на земеделското министерство за таван на надценките по веригата в търговията с основни храни и стоки. Ефектът от подобна административна мярка обаче разделя мненията на фермери, търговци и експерти.
Земеделските производители приветстват правителствената инициатива, въпреки че все още очакват да видят конкретните параметри на законопроекта. Според тях подобна мярка би могла да балансира интересите на всички участници по веригата на доставки.
"Най-важното е, че новата мярка трябва да я почувства производителя на първична суровина, тоест фермерът, и крайният потребител. Надяваме се, че крайният потребител ще го почувства с по-ниски цени 10-15-20%", коментира пред bTV Димитър Зоров, член на Управителния съвет на Българската агрохранителна камара.
Специалистите са скептични
Експертите обаче изразяват съмнения относно очакваните ползи от въвеждането на такъв таван. Според специалисти в сектора, подобна административна мярка няма как да доведе до понижаване на крайните цени на храните.
Съществува дори риск от пазара да изчезнат определени продукти, които не могат да отговорят на изискванията за пределна надценка.
"На първо място - вероятността да изчезнат качествени продукти от пазара, както и такива с малки разфасовки. Примерът, който имаме от други държави, които са въвели такива практики, показва, че този механизъм не работи добре и винаги води до увеличаване на цените в крайна сметка", обясни Станислав Попдончев, заместник-председател на Българската стопанска камара.
От Сдружението за модерна търговия заявиха готовност за диалог, но към момента все още не е ясно какъв процент на надценките ще бъде договорен между засегнатите страни в процеса на обществено обсъждане.