Следващата събота е Архангелова задушница - какъв ритуал се спазва

1
Отбелязва се винаги  в съботата преди Архангеловден
Отбелязва се винаги в съботата преди Архангеловден

Отбелязва се винаги  в съботата преди Архангеловден. Тази година се пада на 7 ноември.

Архангелова задушница е една от трите най-важни и се чества се в първата събота преди Архангеловден - тъй като събота е отредена за ден на покойниците.

Във всяка православна църква на Архангелова задушница се прави Обща панихида за почит към починалите, молим се за душите на мъртвите и запалваме свещи.

На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя.

Преди, най-старата жена преливала гроба с червено вино. Процесията по преливане на вино започвала от мястото, където се намира главата на покойника в посока наляво - по закон се правят три кръга по края на гроба.

В черквата пък се прави богослужение с молитви за починалите. На гроба на починалите палим свещ, която е знак на нашата вяра, а огънят напомня за безсмъртието. Тамянът е символ на чистата молитва, цветята са добродетелите на починалия. 

На Архангелова задушница се отдава и благодарност на офицерите и войниците, загинали за България. На Архангелова задушница , по същия начин при другите задушници, се правят общи софри.

Наричаната още Голяма задушница , тя е последната за годината, поради това на общата маса на гробищния парк се поставят седем разни ястия (между, които такива любими на загиналия), за да „чуят“ благословението на починалите в предтсоящите коледни пости.

Първият залък се поставя на земята, а първата глътка вино се излива на земята и споменават починалите с "Бог да прости". Възрастните хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи покрай тебе на този ден, означава е душата на покойника.

Организират се помени или назовавани още раздавки, които се дават на близки, съседи, роднини, дошли на гроба на починалия, а по същия начин и на другите хора около съседните гробове, даже непознати.

В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства жито вино, питка, пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но действително бихте могли да подадете каквото желаете.

Житото символизира възкресението, хляба и виното - за възпоминание на Христовата саможертва за нас.

Източник: Petel.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари