Силвена Роу: Продават картофи за 7 евро на килограм

2
Топ кулинарят изригна срещу спекулата с основни храни на фона на българските пенсии
Топ кулинарят изригна срещу спекулата с основни храни на фона на българските пенсии Снимка: Facebook

Топ кулинарят изригна срещу спекулата с основни храни на фона на българските пенсии

Известният кулинар Силвена Роу отправи остра критика към икономическата реалност у нас, провокирана от шокиращите цени на зеленчуците в търговската мрежа. Повод за възмущението ѝ станаха картофи, които се предлагат на скандалната цена от 7 евро, или близо 14 лева за килограм.

Лукс ли е основната храна?

Ситуацията повдига сериозни въпроси за стандарта на живот в България и безобразните надценки. В своя публикация в социалните мрежи топ готвачът не скри разочарованието си от факта, че съвсем базов продукт е превърнат в недостижим лукс.

"Какво може да се каже за една страна, която е част от Европейския съюз и продава картофи за 7 евро килограма? При положение че средната пенсия е такава, каквато е", написа Силвена Роу в личния си профил.

Тя категорично подчертава, че на пазара не се разисква стойността на деликатеси или редки суровини, а на зеленчук, който исторически е бил храната на бедните. "Не говорим за месо, не говорим за хайвер, не говорим за премиум продукт — говорим за картоф", възмущава се кулинарят.

Ценовият шок напролет

Традиционно в края на март и началото на април на пазара се появяват първите пресни картофи, които най-често идват от внос – предимно от Египет или Гърция. Тяхната ранна поява редовно е съпроводена от драстични, често чисто спекулативни надценки в търговските вериги и по борсите. Сумата от 14 лева за килограм обаче бележи нов психологически праг, който изпреварва сериозно дори цената на килограм свинско месо.

Сблъсък с реалността на пенсионерите

Контрастът между европейските етикети в магазините и българските доходи става още по-болезнен, когато се съпостави с реалните възможности на населението. Въпреки че през 2026 година средната пенсия у нас по разчети достига около 1058 лева (541 евро), а минималната е близо 678 лева, покупателната способност на най-уязвимите остава критично свита. Един килограм от въпросните картофи на практика "изяжда" над 2% от месечния бюджет на човек с минимална пенсия.

"Моля някой да ми обясни как е възможно това и накъде вървим като общество? Не говорим за гориво, не говорим за петрол, не говорим за нафта — говорим за картоф", допълва критично Роу, обобщавайки абсурда, в който обикновеният потребител е принуден да плаща космически суми за насъщния си.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Синът свири на цигулка, а кучето вие.
Влиза бащата:
- Сине, може ли да свириш нещо, което Рекс не знае?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари