Русия заяви, че е прехванала украински дрон над Смоленската АЕЦ

0
Според руските власти е предотвратена терористична атака срещу атомната електроцентрала
Според руските власти е предотвратена терористична атака срещу атомната електроцентрала Снимка: Асен Игнатов / Архив

Според руските власти е предотвратена терористична атака срещу атомната електроцентрала

Федералната служба за сигурност на Русия съобщи днес, че е прехванала украински дрон над Смоленската атомна електроцентрала. Според официалното изявление на ФСС "силите за радиоелектронна борба са свалили безпилотен летателен апарат от самолетен тип над територията на Смоленската атомна електроцентрала".

"По този начин е предотвратена терористична атака на Въоръжените сили на Украйна срещу обект на атомната енергетика", се добавя в съобщението на руската служба за сигурност.

Според ФСС, прехванатият дрон е от украинско производство - модел "Спис" от самолетен тип. Инцидентът се е случил в неделя, 17 август.

Най-голямата АЕЦ в северозападна Русия

Смоленската атомна електроцентрала се намира на около 100 километра югоизточно от град Смоленск и е най-голямата атомна електроцентрала в северозападна Русия. Според руските медии, централата функционира нормално след инцидента.

Информацията не е потвърдена от независими източници. Украйна не е коментирала обвиненията на руската страна.

Опасения за атаки срещу ядрени обекти

Инцидентът се случва на фона на непрекъснатите взаимни обвинения между Русия и Украйна за атаки срещу ядрени обекти. Запорожката АЕЦ в Украйна, най-голямата в Европа, също многократно е била обект на подобни обвинения от двете страни.

Международната агенция за атомна енергия неведнъж е изразявала загриженост относно сигурността на ядрените съоръжения в региона от началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Полицаят:

– Господине, айде моля Ви, излезте от колата!

Шофьорът:

– Не мога, брат! Пиян съм! Влез ти...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари