Русе прави фестивал на торта "Гараш"

7
Фестивал на торта "Гараш" ще се проведе в Русе между 16 и 18 септември
Фестивал на торта "Гараш" ще се проведе в Русе между 16 и 18 септември Видео: Кис 13

Известната в цялата страна торта "Гараш" е създадена в Русе в края на XIX-ти век

Фестивал на торта "Гараш" ще се проведе в Русе между 16 и 18 септември.

Събитието се организира от Общината чрез програма "Туризъм", като целта е да бъде включено в календара на фестивалите в страната, съобщава КИС 13.

Идеята е отпреди 2 години, но от Общината не успяха да я реализират заради мерките свързани с епидемията от COVID-19.

От кафета, сладкарници и ресторанти в Русе са запознати с концепцията на фестивала и също ще се включат в инициативата на Общината.

Известната в цялата страна торта "Гараш" е създадена в Русе в края на XIX-ти век.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    7
    Оригинал Гараш
    Надявам се, че когато са обещали оригинала, трябва да е оригинал, тоест рецептите от книгите на Поликсена Семерджиева, изучавани във всеизвестната Висша кооперативна школа. С жълтъците в крема, с орехи в платките, гарнирана първо с глазура и украсена с крема, включително "цветя" от крема в които са набодени бланширани, обелени и боядисани в зелено бадеми (в ролята на листа). Всички останали по-късни версии са вариации на версията на Владо Иванов (готвач обучител от Софийската търговска камара) и Борис Пенев - с барот (барут) от бадеми (накълцани на ситно боядисани бадеми) и рецептата за крем Гараш (крем Паризиана, без жълтъци, подходящ за масова продажба и по-траен), подобна на рецептата на крем Гараш (отделно изделие, не част от тортата) на Поликсена Семерджиева. Владо Иванов, Борис Пенев "Рецепти за електро-кухня" 1939 г. Борис Пенев, Стефан Попов "Сладкарско производство.Технология на сладкарското производство" 1956 г. Крем Паризиен (1939) 500 гр. каймак или мляко; 500 гр. кувертюр; 100 гр. захар на пясък; прах ванилия. Крем "Паризиана" (1956) Продукти: захар 0,500 кг; прясно масло (краве) 0,150 кг; гликоза 0,050 кг; вода 0,350 кг; шоколад натурален (кувертюр) 0,750 кг; Крем Гараш (1935) Продукти: 750 грама захар; 1 кг. каймак; 1 ½ кг. кувертюр; 1 прах ванилия;
  • 1
    6
    Оригинал Гараш
    Торта „Гараш” – ВТУ 179 – 52 продължение ІІ. Физико-химични показатели 4. Вид на показателите в % Сухо вещество не по-малко от 89%; Захар не по-малко от 52%; Мазнини не по-малко от 33%; Неразтворима пепел в 10% солна киселина до 0,07%; Мед не повече от 10 мгр. в 1 кгр. продукция. Олово, цинк, арсен, боя – не се допуска. 5. Не се допускат до продажба торти: А) с признаци на развала; Б) с чужди примеси; В) с големи отклонения от установената форма; Г) с чужд и несвойствен вкус и мирис. 6. Опаковка, маркировка, съхранение и транспорт. А) Тортите се поставят на кръгли мукавени таблички или картонени кутии постлани с пергаментова хартия и се нареждат в дървени или алуминиеви табли. Б) Маркировка. При доставката им за продажба тортите се придружават със свидетелство за качество, което трябва да е подписано от директора на предприятието и началника на ОТК и да съдържа следните данни: Наименование на предприятието производител Вид на продукта Дата на производството Общо нетно тегло Бройки Вложени материали по вид (съдържание) Трайност на продукта ВТУ № 179-52. В) Съхранение: Тортите се продават в продължение на не повече от 10 дни от деня на производството им, като се съхраняват в специални помещения, които трябва да отговарят на следните условия: Температурата да не е по-висока от плюс 15 С Да са сухи и светли Снабдени с вентилационна уредба В тях не трябва да се съхраняват други продукти, освен тестени изделия. Г) Транспорт. Транспорта на „гараш торта” се извършва с превозни средства по правила в съгласие със „санитарните правила за транспорта на хранителните продукти”, одобрени от Държавна санитарна инспекция при М-во на Народното здраве, публикуван в „Известия” на Президиума на народното събрание, бр.80 от 5. X. 1951 година. 7. Правила за приемане. Приемането на всяка партида торти от производителя става със свидетелство за качество, като се извършва проверка на състоянието на продукта, опаковката, бройките и теглото. А) Теглото на отделните торти се определя чрез заделяне на не по-малко от 10% от цялата партида торти, които се мерят поотделно. Б) Под партида се разбира това количество торти приготвени от една смяна, с едно и също качество, по една и съща рецептура и предназначено за едновременно предаване, и оформена с едно удостоверение за качеството. В) Качеството на тортите се гарантират от предприятието-производител. Г) Проверката на качеството на тортите се отделят по избор на купувача не по-малко от 10 броя от общото количество торти. От тези отделни бройки се заделят 1 торта за провеждане на органолептични и лаборантни анализи. 8. Начин на изпитване. Методите за изпитване на тортите са съгласно общите аналитични методи, дадени във ВТУ 126-52. Източник: Министерство на доставките и хранителната промишленост, Д. И. О. „Захарна индустрия”, „Временни технически условия на сладкарските изделия”, печатница при ДИП „Малчика” – София, София, 1953 г.
  • 2
    5
    Оригинал Гараш
    Временни технически условия Торта „Гараш” – ВТУ 179 – 52 Настоящите временни технически условия се отнасят за „гараш торта” приготвени от орехи, захар и белтъци, с прислойка от шоколад и каймак. Гараш торта се приготвят по следната рецептура: Рецепта в количество Орехови ядки 150 грама; Захар 150 грама; Брашно №0 10 грама; Белтъци 5 броя; Кувертюр (шоколад) 520 грама; Каймак 300 грама; Захар 100 грама; Бадеми за поръсване 5 грама. Добив: 950 грама. Суровините употребявани за приготвяне на „гараш торта” трябва да отговарят на изискванията на съответния стандарт или ВТУ. Гараш тортите трябва да отговарят на следните условия: І. Технически условия 1. Теглото на една гараш торта е 950 грама +-2%. 2. Изработването на гараш тортите трябва да се извършва по технологична инструкция, одобрена от Министерство на доставките хранителната промишленост. 3. Органолептични показатели. А) Вкус и мирис. Сладък вкус, с ясно изразен вкус и мирис на шоколад. Б) Форма. Кръгла. В) Повърхност. Горната повърхност е равна и гладка поръсена по периферията с оцветени счукани бадеми. Долната повърхност е равна. Г) Цвят. Цвета на горната повърхност е шоколадов, а на долната повърхност е бежав. Д) Състояние на средата. При напречен разрез се забелязват редуващи се един над друг пластовете от изпечено тесто и шоколад с каймак. Най-отгоре тортата е глазирана с шоколад. Източник: Министерство на доставките и хранителната промишленост, Д. И. О. „Захарна индустрия”, „Временни технически условия на сладкарските изделия”, печатница при ДИП „Малчика” – София, София, 1953 г.
  • 3
    4
    Оригинал Гараш
    Торта "Гараш" 1936 Гараш торта Продукти: 250 гр. млени орехи (може и лешници), 350 гр. пудра захар и 8 белтъка. Приготовление: Захарта и орехите се смесват, прибавят се белтъците и се бърка докато се образува една възрядка каша. Разделя се и пече на 5 - 6 платки (като добуш) в умерена пещ. Веднага щом се опекат, изваждат се от формата, тъй като изстинали се натрошват. Попълват се с крем шоколад до половин см., закръгляват се добре, за да се получи правилна торта. Отгоре се полирва с шоколадова глазура и гарнирва с останалия крем и с бадеми, боядисани със зелена боя. Шоколадов крем Продукти: 500 гр. захар, 5 жълтъка или 4 цели яйца, 500 гр. нетопено масло и 300 гр. кувертюр. Приготовление: Захарта се вари, като за шам, както при белтъчният крем (щом пуска мехур и ударен се разпилява, или оставен бавно спада, то значи захарта е готова). Отделно се избиват яйцата или жълтъците и им се прибавя, по-малко, от варената захар, бърка се, за да не се спекат яйцата, шоколада предварително нарязан и маслото. Бърка се на студено докато се получи гладък и светлокафяв крем. Много е приятен на вкус. Източник: Поликсена Семерджиева, Христо Семерджиев "Практическо ръководство по сладкарство и вегетарианска кухня", издателство "Кехлибаров", София, 1936 г.
  • 4
    3
    Оригинал Гараш
    Торта "Гараш" 1935 Продукти: 250 грама млени орехи (може и лешници); 350 грама пудра захар; 10-12 белтъка; Приготовление: Захарта и орехите се смесват, прибавяме белтъците и бъркаме докато се образува една възрядка каша. Разделя се и пече на 5-6 платки (като Добуш) в умерена пещ. Веднага щом се опекат изваждат се от формата, тъй като изстинали се натрошават. Попълват се със следния крем: Продукти за крема 300 грама шоколад; 5 жълтъка; 500 грама захар; 1 чаша мляко; 500 грама краве масло или млечен каймак (млечна сладкарска сметана с висока масленост); Приготовление на крема Шоколада надробен, млякото, захарта, жълтъците и маслото се поставят общо на огъня и бъркат докато заврът (най-много 10 минути). Поставя се на студено за да изстине, а ако бързаме може да бъркаме докато изстине и добие сивошоколадов цвят. С този крем попълваме до 1/2 см (половин сантиметър) платките, закръгляваме го добре, за да се получи правилна торта. Отгоре се полирва с шоколадова глазура и гарнирва с останалия крем (с бадеми боядисани в зелена боя). Една от най-хубавите торти. Източник: Поликсена Семерджиева, Христо Семерджиев "Практическо ръководство по модерно сладкарство и част от вегетарианска кухня" 1935 г.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари