Рибар улови мистериозна риба във Варна
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Предполага се, че редкият вид е резултат от климатичните промени в Черно море
Български рибар предизвика вълна от коментари в социалните мрежи, след като публикува снимки на необичаен улов от Вълнолома във Варна. Във Facebook групата "Морски Риболов - Маниаци" мъжът сподели своето откритие с думите: "Здравейте група. Днес хванах такава гад на Вълнолома. Моля пишете какво е това, около половин кг, прилича на Скорпид, но не е има полепи по главата, кожата на тялото е твърда."
Публикацията бързо предизвика множество реакции от членовете на групата. Според познавачите на морската фауна, загадъчното създание е Sebastes schlegelii, известна още като корейска скална риба или северен черен морски костур. Този хищен вид принадлежи към семейство Scorpaenidae и се отличава със своята твърда кожа и характерни бодли по главата.
Най-голямо внимание обаче привлякоха хумористичните коментари под публикацията. "Тва е бившата ми... мислех, че се е удавила", пише един от потребителите, предизвиквайки смях сред останалите участници в дискусията. Други определят улова като "малка годзила", "Франкенщайн", "малък кит, който ще стане голям" и дори "варненски калмар".
Сред най-креативните коментари се откроява забележката, че рибата прилича на български политик, макар авторът да не уточнява на кого точно. Друг потребител пише: "Стивън Кинг харесва това", намеквайки за плашещия вид на създанието и потенциала му да вдъхнови нов хорър роман.
Не липсват и политически шеги – последният цитиран коментар определя улова като: "Северно корейска отровна риба. Армията воюваща за Москва я е донесла от С. Корея за да унищожава всичко живо в Ч. Море. Тази риба е по отровна от Ким Че Ун."
Появата на необичайния вид в българските води повдига въпроси дали става дума за случайно изпуснат екземпляр от аквариум или за по-широко разпространение на чужди видове в Черно море. Според експерти, през последните години се наблюдават все повече нетипични морски обитатели в черноморските води, което може да е свързано с климатичните промени и човешката намеса в морската екосистема.