Развенчаха някои митове за зъбния кариес
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0

Зъболекарят Луиза Автандилян разсея няколко популярни заблуди, свързани с появата и предотвратяването на зъбния кариес в интервю за портала AiF, съобщава Струма
Според нея е погрешно твърдението, че честото миене на зъбите предотвратява кариеса.
“Това е изключително опасна заблуда. Трябва да миете зъбите два или максимум три пъти на ден. Ако го правите по-често, рискът от увреждане на шийката на зъба се увеличава многократно и това само повишава опасността от появата на кариеси”, каза Автандилян.
Неправилно е също да си мислим, че дъвката може да предпази от кариес. Зъболекарят посочи, че дъвките най-често съдържат захар, което автоматично ги изключва от списъка с продукти за хигиена на устната кухина.
“Второ, дългото дъвчене може да доведе до проблеми със слюнчените жлези и това ще предизвика не само развитието на кариес, но и заболявания на стомашно-чревния тракт”, предупреди тя.
Грешен е и митът, че кариесът на зъбите се среща само при любителите на сладкото.
“Няма храна, която да предизвика кариес на зъбите, има неправилна грижа за зъбите. Няма значение какво сте яли: сладолед или зелена салата. Трябва стриктно да спазвате хигиената на устната кухина, да използвате иригатор и зъбен конец за почистване, особено преди лягане”, съветва стоматологът.
Автандилян също определи като мит, схващането, че кариесът винаги е придружен от тъмни петна по зъбите.
“Например, в началния етап заболяването не причинява болка и дискомфорт и се проявява под формата на по-светли петна. Белотата на зъбите не е показател за тяхното добро здраве”, обясни тя
























Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Вежди Рашидов: По-възрастните трябва да приемат смяната на...
Домът на Куюмджиян пази блясъка на "Малката Виена"