Протестите в Сърбия не стихват пет месеца след трагедията в Нови Сад
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Студенти и граждани в цялата страна продължават да искат отговорност за смъртта на 16 души при срутването на козирката на жп гарата
Протестите и гражданското неподчинение в Сърбия не стихват пет месеца след фаталното срутване на бетонна козирка на железопътната гара в Нови Сад. Трагедията, при която на 1 ноември загинаха 16 души, предизвика вълна от недоволство и масови демонстрации в цялата страна, съобщава БТА.
Студентите, които са основните организатори на протестите, блокират над 60 факултета в четири града и отправят сериозни обвинения в корупция и непотизъм към правителството и сръбския президент Александър Вучич.
Различни форми на протест в университетските градове
В Нови Сад граждани запалиха свещи и поднесоха цветя пред все още нефункциониращата железопътна гара, като запазиха 16 минути мълчание – по една минута за всяка от жертвите.
В южния град Ниш протестиращите избраха подобна форма на възпоменание, като оставяха символично по една роза на всяка минута мълчание пред местната железопътна гара.
По-активни действия предприеха демонстрантите в Крагуевац, където днес блокираха две кръстовища.
„Протестите носят надежда, че можем да изградим по-добро общество", заяви пред регионалната телевизия Ен1 професор Филип Мисита от Факултета по филология и изкуства в Крагуевац.
Ученици блокираха ключов транспортен възел в Белград
В столицата Белград учениците от няколко гимназии организираха блокада на моста Газела над река Сава, който е част от европейския път Е-75. Движението беше спряно между 15:00 и 19:00 часа местно време (16:00-20:00 часа българско време).
„Ние не се шегуваме", написаха в профила си в Инстаграм студентите от блокадата в подкрепа на организаторите на акцията – възпитаниците на Математическата гимназия в сръбската столица. Не е случайно, че спирането на движението на европейския път Е-75 съвпадна с 1 април – Денят на шегата, отбелязван в много страни по света.
„Смятам, че моите преподаватели, и изобщо преподавателите, които се солидаризириха със студентите и спряха работа, са големи герои. Част от тях са с намалени заплати от министерството и това е несправедливо, защото техните действия са част от една обща борба за по-добро, по-справедливо общество", сподели пред БТА ученичката в 10-и клас Сандра.
Мащабите на протестите нарастват
Според данни на неправителствената организация Църта, публикувани в социалната мрежа Екс, само през март в 378 населени места в Сърбия са се състояли най-малко 1697 протестни акции.
Демонстрациите в Сърбия се характеризират с разнообразие от изразни средства – от запазване на мълчание до вдигане на шум, но обединяващата тема остава искането за отговорност за трагедията в Нови Сад и борбата срещу корупцията в управляващите кръгове.