Производител от Сливо поле: Сменяме традиционните сортове заради климата

7
Студовете удариха зеленчукопроизводителите в русенско
Студовете удариха зеленчукопроизводителите в русенско

Студовете удариха зеленчукопроизводителите в русенско

Продължителните студове се отразиха негативно на полското производство на зеленчуци, особено при производителите, които избързаха със засяването на динята като топлолюбива култура. Зелето не е засегнато толкова сериозно и като цяло ситуацията е овладяна въпреки неблагоприятните климатични условия.

"Ниските температури не се отразиха особено на оранжерийното производство, тъй като работим в контролирана среда, а някои колеги дори отопляваха. Там може да се вземат по-други мерки, които предотвратяват климатичните аномалии", съобщи Самет Юмеров, зеленчукопроизводител от Сливо поле, цитиран от Agri.bg.

Юмеров е агроном по професия и регистриран земеделски производител вече 15 години. В региона традиционно се развиват както оранжерийно, така и полско производство на зеленчуци, а в града е изграден и голям общински пазар.

Трудности пред зеленчукопроизводителите

В оранжериите се отглеждат основно домати и краставици, като реализацията е предимно в Русе и областта, но идват купувачи на едро и от други региони в страната.

Трудностите, с които се сблъскват зеленчукопроизводителите са характерни за отрасъла в цялата страна – липса на работна ръка, климатични промени и нерегламентиран внос. От недостиг на вода обаче Самет не се оплаква, защото земеделците в региона разчитат на сондажни кладенци и имат с какво да напояват.

За разлика от колегите си овощари, производителите на зеленчуци нямат възможност да продават стоката си в Румъния, тъй като северната ни съседка има добро собствено производство.

Адаптация към климатичните промени

Заради климатичните аномалии се налага зеленчукопроизводителите от региона да сменят старите сортове, с които работят, като все по-често се разчита на хибридни сортове, става ясно от думите на Юмеров.

Необходимо е също така да се правят повече поливки на зарзавата и те да продължават по-дълго, което води до по-високи разходи за електроенергия. Срещат се все повече неприятели по растенията.

"Все по-трудно става полското производство, в един момент закъсва и оранжерийното производство, защото е много горещо вътре. А ние нямаме такива модерни съоръжения, за да регулираме климата. Това води до ниски добиви и по-некачествена продукция, фермерите страдат и не печелят добре", сподели още стопанинът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари