Робот спаси жена с тежък тумор в Плевен

0
Лекари спасиха 46-годишна жена с операция, асистиран от робот
Лекари спасиха 46-годишна жена с операция, асистиран от робот Снимка: УМБАЛ "Д-р Георги Странски"

Лекари спасиха 46-годишна жена с операция, асистиран от робот

Мултидисциплинарен екип от специалисти в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен извърши успешна високотехнологична операция на 46-годишна жена с тежка диагноза. Пациентката е била приета с голям злокачествен тумор на правото черво, ангажиращ структури в малкия таз и влагалището, придружен от миомни възли на матката, съобщиха от лечебното заведение.

Високотехнологична намеса

Сложната интервенция бе осъществена чрез минимално инвазивен робот-асистиран достъп през коремната стена. Този метод е осигурил изключителна прецизност при отстраняването на тумора и изпълнението на реконструктивните етапи, въпреки големия обем на оперативната дейност.

Операцията е включвала премахване на всички засегнати органи – дебело черво, право черво, анус, матка и част от влагалището, последвано от сложна реконструкция.

"Въпреки сериозността на случая и мащабния оперативен обем, процедурата протече успешно благодарение на отличната координация със специалистите," информираха от болницата.

Екипът зад успеха

Животоспасяващата операция е дело на екип от хирурзи и гинеколози под ръководството на проф. Добромир Димитров, доц. Ангел Йорданов, доц. Мартин Караманлиев и доц. Полина Маринова.

Ключова роля за стабилността на пациентката са изиграли и анестезиолозите от Трето отделение по анестезиология и интензивно лечение, водени от д-р Славина Йоханова.

Преди хирургическата намеса жената е преминала през курс на неоадювантна химио- и лъчетерапия в специализираното отделение на болницата, което е подготвило организма ѝ за тежката процедура. Следоперативният период е протекъл гладко и пациентката е била раздвижена и възстановена в рамките на едва осем дни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари