Paramount атакува Netflix с оферта от 108 милиарда за Warner Bros
- Редактор: Станимир Николов
- Коментари: 0

Президентът на САЩ заплаши да блокира сливането заради монопол
Глобалният медиен пазар е разтърсен от най-голямата корпоративна битка за десетилетието. Netflix постигна споразумение за закупуване на филмовите и телевизионни студиа на Warner Bros. Discovery за 72 милиарда долара, но сделката е изправена пред мощна политическа и корпоративна съпротива.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде ясен сигнал, че може да блокира сливането, а конкурентът Paramount Global стартира днес процедура по враждебно придобиване, подкрепена от зетя на президента – Джаред Къшнър.
Мегасделката на десетилетието
Миналия петък Netflix и Warner Bros. Discovery (WBD) обявиха официално, че са подписали споразумение, според което стрийминг гигантът ще придобие легендарните студиа Warner Bros., HBO и стрийминг платформата Max. Според условията на сделката, линейните телевизионни канали като CNN и TNT ще бъдат отделени в самостоятелна компания.
"Обединяваме нашата водеща развлекателна услуга с вековната история на Warner Bros," се казва в официалното съобщение на Netflix до инвеститорите. Компанията предлага 27.75 долара на акция и е заложила безпрецедентна такса за разтрогване на сделката в размер на 5.8 милиарда долара – знак за увереността им, че ще преодолеят регулаторните пречки.
Тръмп: Ще участвам в решението
Надеждите на Netflix за бързо одобрение обаче се сблъскаха с директна заплаха от Белия дом. В изявление пред репортери в неделя, президентът Доналд Тръмп изрази сериозни резерви относно пазарната доминация на новата структура.
"Това представлява голям проблем заради пазарния дял," заяви Доналд Тръмп, цитиран от Bloomberg. "Те имат много голям дял и когато вземат Warner Bros., той скача още повече. Ще участвам в това решение."
Враждебно придобиване с "политически гръб"
Ситуацията ескалира драстично тази сутрин (понеделник), след като Paramount Global, ръководена от Дейвид Елисън, подаде оферта за враждебно придобиване на цялата Warner Bros. Discovery. Офертата на Paramount е изцяло в брой – 30 долара на акция, което оценява компанията на 108.4 милиарда долара (заедно с дълговете) и надхвърля предложението на Netflix.
Ключов детайл в подадените документи към Комисията по ценните книжа (SEC) разкрива, че сред финансовите гарант на Paramount е фондът Affinity Partners, собственост на Джаред Къшнър – зет и бивш съветник на Доналд Тръмп. В консорциума участват и държавните инвестиционни фондове на Саудитска Арабия и Катар.
"Акционерите на WBD заслужават възможност да разгледат нашата по-добра оферта, която осигурява незабавна стойност и по-сигурен път към регулаторно одобрение," заяви Дейвид Елисън в съобщение до медиите.
Битката за контрола над "Хари Потър", "Игра на тронове" и филмовата библиотека на DC Comics тепърва навлиза в решителна фаза, като сблъсъкът между технологичния гигант Netflix и политически подкрепения Paramount обещава да преначертае картата на Холивуд.























