Професионалното образование не отговаря на пазара на труда
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

ИПИ: Бизнесът търси строители и шивачи, училищата обучават икономисти и ресторантьори
Докато професионалното образование в България изпитва сериозни затруднения да отговори на нуждите на бизнеса, Русе се откроява като положителен пример в тази посока. Това показва най-новият доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Според изследването, около две трети от работодателите в страната срещат трудности при намирането на квалифицирани кадри. Парадоксално, за 15 от 20-те най-търсени професии, професионалното образование подготвя едва 1% от общия прием или изобщо не обучава специалисти.
„Налице е сериозно разминаване между търсенето и предлагането - докато бизнесът търси строители и шивачи, професионалното образование продължава да подготвя предимно ресторантьори и икономисти", посочват експертите от ИПИ.
Русенският модел
Ситуацията в Русе обаче се различава съществено от националната картина. Областта се откроява като лидер в дуалното образование, като 32% от учениците в професионалните гимназии съчетават теоретичното обучение с практическа работа при работодател.
Успехът на русенския модел се дължи на активното сътрудничество между работодателските организации и професионалните гимназии. Въпреки това, и тук са налице някои несъответствия - докато най-висок е приемът за професията "дизайнер", местният бизнес изпитва недостиг на машинни оператори и монтьори на транспортна техника.
От Института за пазарна икономика препоръчват увеличаване на приема по професии, които са реално търсени на пазара на труда. Експертите са категорични, че професионалното образование в национален мащаб не изпълнява основната си цел - да осигурява пряка връзка между търсенето и предлагането на квалифицирани кадри.