Православната църква почита днес паметта на трима мъченици
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Имен ден празнуват Мина, Ермоген и Евграф
Православната църква отбелязва днес, 10 декември, паметта на светите мъченици Мина, Ермоген и Евграф - трима християни, пострадали за вярата си през III век.
Историята им започва, когато император Максимиан изпраща атинянина Мина като областен управител в Египет, без да знае за християнските му убеждения. Вместо да преследва християните, както било заповядано, Мина помага за разпространението на вярата в Александрия чрез дела на милосърдие.
След донос до императора, в града пристига новият управител Ермоген със задача да накаже Мина. Въпреки жестоките мъчения, на които е подложен, включително отрязване на крайници и ослепяване, Мина остава непоколебим във вярата си.
Чудното изцеление на Мина в тъмницата и последвалите събития довеждат до обръщането във вярата на самия Ермоген, както и на неговия писар Евграф. Тримата започват заедно да проповядват християнството, докато не са заловени от пристигналия в Александрия император Максимиан.
След поредица от изтезания, от които се изцеряват по чуден начин, Мина и Ермоген са посечени с меч, а Евграф е убит лично от императора. Телата на мъчениците, поставени в железен ковчег, са хвърлени в морето, но по чудо достигат до Византион, където са погребани с почести.
Днес православната църква почита паметта на тримата мъченици, а имен ден празнуват носещите имената Мина, Ермоген и Евграф.























