Правителството утвърди религиозния празничен календар за 2025 година

0
Работещите имат право на отпуск за религиозните си празници
Работещите имат право на отпуск за религиозните си празници

Работещите имат право на отпуск за религиозните си празници

Министерският съвет утвърди официалните дати на религиозните празници за 2025 година за вероизповеданията, различни от източноправославното. Решението е взето след постъпили предложения от ръководствата на религиозните общности в България.

Правни основания и трудови права

Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и Закона за държавния служител, всички работещи, изповядващи съответните религии, имат право да използват част от платения си годишен отпуск или да ползват неплатен отпуск за отбелязване на своите религиозни празници.

Календар на празниците по вероизповедания

Католическата църква в България ще отбележи четири основни празника през годината:

  • 21 април - вторият ден на Възкресение Христово
  • 29 юни - "Свети Свети Апостоли Петър и Павел"
  • 1 ноември - "Всички Светии"
  • 8 декември - Непорочното зачатие на Света Богородица

Мюсюлманското вероизповедание ще чества:

  • Рамазан байрам - 31 март и 1 април
  • Курбан байрам - 5, 6 и 9 юни
  • Рождението на Мухаммед - 3 септември
Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари