Областната администрация в Русе бе отличена с грамота от Държавния архив
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Признанието е за добрата съвместна работа през изминалата година и подкрепата на различни инициативи
Областната администрация в Русе бе отличена с грамота на Държавен архив – Русе. Поводът е Международният ден на архивите и добрата съвместна работа между двете институции през изминалата 2024 година. Признанието бе връчено на областния управител Драгомир Драганов, който получи наградата на тържествена церемония.
"Областната администрация ни е подкрепяла във всяко едно нещо, когато имаме нужда, дори и логистично. През годините са ни съдействали за редица инициативи. Екипът там е съставен от прекрасни хора и професионалисти", каза началникът на Държавния архив в крайдунавския град Толя Чорбаджиева.
Основната мисия на архива е да пази историята, а това става, когато запазим тези малки късчета – снимки, документи, различни артефакти, които са част от миналото, защото по този начин те остават за нас и нашето поколение и можем да ги ползваме. "Много си обичаме работата и вярвам, че я вършим добре и ще продължим да го правим", сподели още тя.
От своя страна областният управител Драгомир Драганов, който получи наградата, каза, че русенският архив е с много всеобхватна дейност и действително е направил много през последните години. "Русенци се докоснаха до нови и непознати истории от нашия край, благодарение на всеотдайността и за съхраняването на родовата памет, която е важна за идните поколения", заяви Драганов. Той обеща, че ще продължи да оказва съдействие за намиране на по-подходящо помещение, където да бъде институцията. По неговите думи е добре Архивът в Русе да бъде на по-централно място, за да се осигури по-лесна достъпност на хората.
Отличия за ценно дарение и за усърден читател
В рамките на събитието от Държавния архив в Русе връчиха и още две отличия – за най-ценно дарение и за най-усърден читател. Призът за най-ценно дарение отиде при Стела Кръстева, която е наследник на дъщерята на подполковник Стефан Стойчев по бащина линия. В това си качество тя е дарила редица ценни документи на местния архив. Става дума за личния му военен дневник, карти, снимки и записки от дейността на подполковник Стойчев. Заради проявена доблест и участие в множество сражения той е награден с орден за храброст, но скоро след комунистическия преврат от 9 септември 1944 година е уволнен от служба.
"Това са ценни документи за историята, които няма смисъл да се държат вкъщи", коментира Кръстева за направеното от нея дарение.
За най-активен читател на 2024 година бе избран Янко Колев, като основната му тема, върху която работи е историята на град Бяла.
"Уверих се лично в изключителния професионализъм и отдаденост на екипа на Държавния архив в Русе. Това е важно звено в дейността на всеки областен град", коментира той.
Дигитална изложба за лекаря с голямо сърце
В рамките на събитието бе представена и дигитална изложба от близо 40 документа, посветена на 155 години от рождението на русенския лекар "с голямо сърце" д-р Михаил Симеонов. Той е известен сред жителите на крайдунавския град със своята безкористност, хуманизъм и уважението към пациентите. Освен че е сред основоположниците на здравеопазването в страната ни, той е и активен участник в обществения живот на града. Участва и в Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. По-рано днес неговият внук също казващ се Михаил Симеонов дари още документи, свързани с живота на дядо си.
Гости на събитието бяха отец Стефан от Русенската света митрополия и изпълнителният директор на асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева.
Архивното наследство е ценно свидетелство за икономическото, политическото, социалното и културно развитие на всяка една нация и опазването му е от голямо значение. "Трудът ви заслужава голямо уважение и признателност, защото вие сте пазителите на българската народна памет", каза Ганчева.