Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 3
Бившият министър на икономиката критикува "ужасяващото викане" за инфлация и връзките с еврото
Няма причина за истерия заради цените на малката потребителска кошница и трябва да спрем с "ужасяващото викане", че има инфлация, защото такава няма. Това категорично заяви бившият министър на икономиката Николай Василев в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEWS.
"Никъде не видях колко е месечната инфлация по отношение на нея, дори подозирам, че има дефлация", обясни Василев, коментирайки данните за малката потребителска кошница.
Критики към връзката евро-инфлация
Според бившия министър на икономиката, недопустимо е да се слага думата "инфлация" в едно изречение с еврото. Той категорично отхвърли тезата, че еврото може да бъде причина за скок на цените в България.
"Инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата през последните 4 години – вземане на дългове, харчене и раздаване на пари в особено големи размери", поясни Василев.
Подкрепа за съкращения в администрацията
Василев изрази мнението, че съкращенията в държавната администрация ще получат над 60% подкрепа в обществото, а и в самата администрация. Според него това е необходима мярка за ефективност.
Критики към приоритетите на властта
Бившият икономически министър посочи като важни проблеми в страната демографската криза и нуждата от превъоръжаване на армията. Той критикува липсата на дискусия за икономически растеж, инвестиции, бизнес, приватизация, концесии, публично-частно партньорство, реформи в публичния сектор, капиталови пазари и борси.
"Се занимаваме само с несериозни неща", заключи Василев.
Позиция за цените и кредитния рейтинг
Според Василев, правителството не трябва да се занимава с цените. Той коментира още, че вдигането на кредитния рейтинг на страната е напълно очаквано развитие.
























Докладвай този коментар за нередност
×бнр отпреди час: Годишната инфлация през юни се ускори до 4,4% от 3,7% през май, достигайки най-високо ниво от декември 2023 г., докато месечната инфлация се повиши с 0,4%, показват данните на Националния статистически институт. Средногодишната инфлация за периода юли 2024 - юни 2025 г. спрямо периода юли 2023 - юни 2024 г. е 2,9%, докато от началото на годината (юни 2025 г. спрямо декември 2024 г.) инфлацията се повишава с 2,4 на сто.
Докладвай този коментар за нередност
×Бат Роскоу ПуетЪ : На джуджетата мястото им е в приказките... Братя Грим без грим
Докладвай този коментар за нередност
×Гражданин: Може да си скъсаш дипломата, Николай Василев !!!