Модата от плъстена вълна впечатли русенци

0
Майсторката от Варна представи уникални дамски аксесоари и облекла от австралийско мерино с финост 18-21 микрона
Майсторката от Варна представи уникални дамски аксесоари и облекла от австралийско мерино с финост 18-21 микрона Видео: Русе Медиа

Майсторката от Варна представи уникални дамски аксесоари и облекла от австралийско мерино с финост 18-21 микрона

Посетителите на изложението "Уикенд туризъм" в Русе имаха възможност да се запознаят с уникални модни изделия от плъстена вълна, представени от Силвия Стоянова от Варна. Майсторката демонстрира разнообразие от дамски аксесоари, изработени по древната техника на плъстенето.

"Това, което виждате тук, са т.нар. плъсти. Това е нашата българска дума за изделията и за занаята, а по света е известно като филц," разказа Силвия Стоянова пред посетителите. Тя обясни, че работи с високо качествена вълна - австралийско мерино с финост 18-21 микрона, което е значително по-тънко от човешкия косъм.

Технологията, която Силвия използва, е изцяло ръчна и изисква само вода, сапун и много умение. Процесът започва с пухкава вълна, която постепенно се сплъстява чрез обработка до получаване на здраво платно с различна дебелина според желания краен ефект.

Древна технология с модерно приложение

Според майсторката, плъстенето е древна технология, известна по целия свят, която сега преживява възраждане. "В момента има бум на интереса към това, защото носенето на естествени материали е само плюс за човека. Вълната е хипоалергична, дишаща, регулира температурата," обясни тя.

Силвия подчерта практичните качества на вълнените изделия: "Неслучайно навремето нашите баби са носили вълна. Тя прави един въздушен слой към тялото, който в студено време топли, а в топло – охлажда. Шапките от вълна например не наелектризират косата и изглеждаш по същия начин, като я махнеш. Ако вали дъжд, водата се стича по шапката."

Разнообразие от изделия

В колекцията на Силвия Стоянова могат да се видят различни видове шалове, които се носят и като официални дрехи, както и многофункционални елеци. "Елеците са много харесвани от клиентите, защото нямат размер и могат да се обличат по няколко начина. Освен че са артистични, цветни и меки, топлят гърба и врата," споделя тя.

Изработката на един шал отнема на опитната майсторка около 3,5 часа, като преди години същият процес й е отнемал 6 часа. Въпреки натрупания опит, работата остава трудоемка. Интересното в технологията е, че всичко, независимо дали е малка брошка или цяло сако, първо се нарежда на плосък шаблон, декорира се и едва след това започва процесът на сплъстяване.

"Тънкостта е в това, че вълната се свива само по дължина на влакното. Предварително се залагат свивки там, където искаме да е вталено или по-широко, и така получаваме изделие без шевове, което може идеално да легне по фигурата," обясни Силвия Стоянова.

Посетителите на изложението имаха възможност не само да разгледат, но и да докоснат изделията, за да усетят мекотата и качеството на природния материал.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари