Мерките за по-чист въздух в Русе - какво е постигнато през 2024 година
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Общинският съвет ще го разгледа на предстоящото си заседание
Ежегодният отчет за изпълнението на мерките, предвидени в Програмата за качеството на атмосферния въздух на община Русе, вече е изготвен и предстои да бъде разгледан от местния парламент.
С писмо, изх. СЗЗ-01-120/29.03.2024 г., документът е изпратен до Регионалната инспекция по околната среда и водите - Русе, като предстои гласуването му на предстоящата сесия на Общинския съвет в Русе, която ще се проведе този месец.
Програмата за качеството на атмосферния въздух на община Русе обхваща периода 2021-2026 г. и е приета с Решение №748, Протокол №28/13.12.2021 г. на местния парламент. Тя е разработена в изпълнение на чл. 27, ал. 1 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, който гласи, че "В случаите, когато в даден район общата маса на емисиите довежда до превишаване на нормите за вредни вещества (замърсители) в атмосферния въздух и на нормите за отлагания, кметовете на общините разработват и общинските съвети приемат програми за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми".
Съгласно изискванията на законодателството, а именно чл. 79 от Закона за опазване на околната среда и чл. 27, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, кметът на общината е длъжен ежегодно да внася в общинския съвет отчет за изпълнението на програмата за околна среда.
Основни направления в програмата
Отчетът за 2024 г. включва информация за редица мерки с постоянен характер, сред които системни проверки за нерегламентирано изгаряне на гуми, пластмаси, текстил и други отпадъци, както и контрол на строителните обекти за начина на отопление на работниците и чистотата на строителните площадки.
В сферата на транспорта се акцентира върху проверки за спазването на мерки за недопускане на замърсяване от строежите, постоянен контрол за неправилно паркиране, особено в зелените площи, както и действия за освобождаване на общинските територии от излезли от употреба автомобили.
Отчетени са и дейностите по системно машинно метене и миене на основната улична мрежа на града, които се изпълняват ежедневно през пролетно-летния сезон, включително ръчно метене, уборка и преръчване на уличните регули.
Сред краткосрочните мерки за справяне с вторичното разпрашаване са озеленяването и поддръжката на зелените площи, като за тази цел през 2024 г. са вложени 1 228 215 лева с ДДС.
Осъществяват се и проекти по отношение на енергийната ефективност в редица обществени сгради, като административната сграда на общината, културни институции и училища, при които винаги се провеждат пресконференции, публикуват се статии и се поставят информационни табели.