Локалите посрещат 24 май с юмруци вместо с букви
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Неграмотността и насилието сред младежките банди контрастират с ценностите на образованието в навечерието на празника на писмеността
В навечерието на 24 май – Деня на българската азбука, просвета и култура, обществото ни е изправено пред парадоксален контраст: докато честваме писмеността и образованието, страната се бори с нарастваща вълна от насилие, причинено от младежки банди, известни като "локали" – често неграмотни, агресивни и технологично зависими тийнейджъри.
По данни на СДВР от началото на 2025 година са идентифицирани 28 случая на действия на "локали" – групи от предимно 14-18-годишни младежи, които се движат на глутници, облечени в черно, често маскирани, въоръжени с ножове, палки и спрейове. Тези групи нападат беззащитни граждани, най-често непълнолетни, в централните части на големите градове.
"Хиперактивни са, със слабо развита реч, ползват заучени реплики. Нямат финансови проблеми, 60% от тях са неграмотни, 90% са с екранна зависимост", показват анализите на експерти, занимаващи се с проблема.
Парадоксът е очевиден – в същия ден, в който отбелязваме приноса на Кирил и Методий към писмеността и културата, обществото ни трябва да се изправи пред факта, че значителна част от младежите не само не ценят писменото слово, но и активно отхвърлят образованието като ценност.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов наскоро обяви "нулева толерантност" към насилието в училище и предприемане на комплексни мерки за справяне с групите. "Една от основните ни задачи като общество трябва да бъде да спрем агресията сред децата и подрастващите", заяви той по време на работна среща със семейството, което първо повдигна публично темата за "локалите".
Психолози и социолози подчертават, че проблемът не е само в образователната система, но и във възпитанието, цифровата зависимост и разпадането на традиционни ценности. Българският закон за борба срещу противообществените прояви на малолетни не е актуализиран от 60-те години на миналия век и не съответства на съвременните реалности.
Явлението "локали" не е уникално за България. В различни страни съществуват подобни младежки банди, но подходите за справяне са различни. В Гърция например се разработват приложения за контрол над съдържанието, което тийнейджърите ползват в интернет, а в Сингапур има специална програма за справяне с младежката улична агресия, включително младежки съд.
24 май е време не само да празнуваме културните постижения на предците ни, но и да се замислим как да върнем ценността на образованието и писмеността за новите поколения. Защото, както гласи стихът на Стоян Михайловски от училищния химн: "Напред! Науката е слънце, което във душите грей!"