Левът се превръща в екзотика за колекционери след еврото

0
Най-скъпата родна монета в момента струва близо 200 000 лева, припомнят експерти
Най-скъпата родна монета в момента струва близо 200 000 лева, припомнят експерти Снимка: Dunavmost / архив

Най-скъпата родна монета в момента струва близо 200 000 лева, припомнят експерти

След бъдещото приемане на еврото в България, българският лев ще отвори нова пазарна ниша и ще стане търсен обект от колекционери. Това прогнозираха експерти по време на нумизматична сбирка в Стара Загора, съобщи БТА.

Специалистите очакват левът да се превърне в любопитна екзотика за чужденци, подобно на други валути, които са излезли от обращение.

"Българският лев може да стане интересен за чуждестранните нумизмати, защото колекционерите се интересуват от малки държави", коментира Ангелин Петров, председател на "Нумизматично дружество – Централна България", цитиран от БТА.

Неговият колега Георги Стоянов, заместник-председател на дружеството, също потвърди тази тенденция. "Интересът ще се увеличава с времето, защото все повече колекционери от Европа и света ще се интересуват от изчезнала от пазара парична единица", каза Стоянов.

Не се очакват високи цени за масовите монети

Въпреки очаквания интерес, специалистите не прогнозират високи цени за монетите и банкнотите, които са били в масово обращение. В нумизматиката най-висока стойност обикновено имат монети с много малък тираж, такива, които не са били пускани в обращение, или екземпляри със специфична история.

Експертите припомниха, че най-скъпата българска монета в момента е златна монета от 100 лева, сечена през 1894 година. Нейната стойност достига близо 200 000 лева.

Много търсени са също монетите от 1916 година. Те не влизат в обращение, тъй като са претопени, а среброто от тях е използвано за плащане на репарациите на България след Първата световна война.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари