КЗК глоби "Кауфланд" с 500 000 лева
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Търговската верига е санкционирана за нелоялни търговски практики при доставките на хранителни стоки
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи две имуществени санкции на "Кауфланд България ЕООД енд КО" КД в общ размер на 500 000 лева. Глобите са наложени след самосезиране на комисията за извършени две самостоятелни нарушения, свързани с нелоялни търговски практики по веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти.
Санкциите са равностойни – по 250 000 лева за всяко от установените нарушения на чл. 37б, ал. 1, т. 4 от Закона за защита на конкуренцията, съобщиха от регулаторния орган.
Първото нарушение е свързано с искани и извършени плащания от доставчици за маркетингова услуга, които според КЗК не са в пълен размер свързани с продажбата на продуктите на доставчиците. Второто нарушение касае плащания за услугата „оптимизация на стокови потоци" и логистична услуга.
КЗК установява, че и в двата случая липсва обективно икономическо основание за конкретния размер на тези плащания във връзка с основанието, обхвата и естеството на включените в тях разходи.
"По този начин се прехвърля значителна част от икономическата тежест върху доставчиците за заплащане на дейности, които са свързани с основната търговска дейност на купувача и нямат пряка връзка с предоставянето на тези услуги," посочват от комисията в Решение № 429/08.05.2025 г.
Комисията изтъква, че подобни практики не са свързани със сделките по продажба на хранителните продукти от доставчиците и представляват нарушение на законодателството.
Това не е първият случай на санкциониране на "Кауфланд България" от страна на КЗК. През последните години комисията налагаше глоби на търговската верига за различни нарушения, включително за заблуждаваща реклама и злоупотреба с по-силна позиция при договаряне.
Пълният текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК.























