Крадци набелязват къщи през социалните мрежи

0
Как да защитим дома си по време на почивка
Как да защитим дома си по време на почивка Видео: bTV

Как да защитим дома си по време на почивка

Крадци набелязват апартаментите и къщите, който ще атакуват през социалните мрежи, разкриват експерти по сигурност.

Оказва се, че една от най-честите грешки, които допускаме е да оставим прозореца си отворен или притворен. Така обаче крадците могат изключително лесно да влязат в имота ни, дори да не живеем на първия етаж. Колкото до камерите и охранителните фирми - те могат да изплашат крадеца, но ако той е сигурен, че не сме у дома, не е изключено пак да бъдем обрани информира bTV.

В разгара на лятото десетки публикации в социалните мрежи съобщават за опити за домови кражби.

Според това съобщение крадецът е избягал, защото е забелязан. Не всички обаче имат този късмет.

Най-често обирджиите избират необезопасени домове, но нерядко набезите са и в имоти с алармени системи и датчици. Експертите признават - системите за сигурност са полезни, но по-скоро за забавянето на крадците.

"Няма нещо, което да не може да бъде преодоляно. Колкото повече време му трябва, за да влезе, толкова по-трудно ще му бъде на него и по-лесно е за нас от гледна точна, че се увеличава шансът някой да го види и да се изплаши", заяви криминалният експерт Иван Савов.

Криминалистът Иван Савов дава и личен пример в семейството му важи правилото: снимки от ваканцията се публикуват едва след като вече са се върнали.

"Социалните мрежи, бидейки общодостъпни, всъщност помагат изключително много на контингентът да се информира къде се намирате вие в момента. Всеки един квартал в София и из България си има Фейсбук група. В тази група членуват жителите на квартала, членуват и престъпниците", добави той.

Полицията отчита спад на домовите кражби в страната. За половина година са общо около 1800 – със 700 по-малко от предходната. И все пак съветват винаги да сме внимателни. Дори и когато сме си у дома.

"В доста голяма част от случаите се забелязва, че хората не си заключват вратите и прозорците. Смятат, че като са си вкъщи и това не е проблем и никой няма да влезе. Това не е правилно", каза инспектор Росен Белишки от „Криминалната полиция“.

Не лятото е най-рисковият сезон, според статистиката най-много обири у нас стават през май, април и януари.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари