Издирваният бивш полски министър Збигнев Зьобро избяга в САЩ
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Зьобро е получил виза от Доналд Тръмп
Бившият полски министър на правосъдието Збигнев Зьобро е напуснал унгарската си територия и вече се намира в Съединените щати, съобщават от Politico. Бягството му зад океана се е осъществило благодарение на издадена виза от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, дни след като в Унгария настъпи кардинална политическа промяна.
Краят на унгарската протекция
Зьобро намери политическо убежище в Унгария в края на 2025 година, възползвайки се от директната протекция на тогавашния премиер Виктор Орбан. Ситуацията за полския политик обаче се промени драстично след парламентарните избори в страната. На 9 май 2026 година новият унгарски министър-председател Петер Мадяр официално положи клетва, слагайки край на дългогодишното управление на Орбан.
Още преди встъпването си в длъжност, Мадяр даде ясна заявка, че няма да допусне Унгария да се превърне в сигурно убежище за международно издирвани лица и обеща да стартира процедура по екстрадиция срещу Зьобро. Този ултиматум е принудил бившия полски министър спешно да потърси нов пристан извън границите на Европейския съюз.
Обвиненията в Полша
В родината си Збигнев Зьобро е централна фигура в мащабно разследване. Срещу него има повдигнати над 20 обвинения за предполагаема злоупотреба с публични средства от държавния правосъден фонд. Освен финансовите злоупотреби, той е разследван и за нерегламентираното разполагане на шпионския софтуер Pegasus срещу политически опоненти, съдии и общественици.
Самият Зьобро категорично отхвърля всички обвинения. Той публично ги критикува и определя водените срещу него разследвания като "политическа вендета", дирижирана от кабинета на настоящия полски премиер Доналд Туск.
Междувременно от Министерството на външните работи във Варшава обявиха, че към момента не разполагат с официална информация от американските власти за точното местонахождение на Зьобро, но уточниха, че международният му паспорт е официално отнет.





















