Илияна Йотова: Да защитим българските производители

0
Обществен фронт срещу спекулата и високите цени
Обществен фронт срещу спекулата и високите цени Снимка: Президент на РБ

Обществен фронт срещу спекулата и високите цени

Държавният глава Илияна Йотова призова за създаването на широка обществена коалиция между крайните потребители и най-ощетените производители срещу високите цени и злоупотребите на пазара. Това стана ясно днес, 17 юни 2026 година, по време на официалното откриване на прибирането на зърнената реколта в ловешкото село Дренов, където се проведе националната кампания „Златна жътва Ловеч 2026“. Събитието събра земеделски производители, представители на местната власт и министъра на земеделието и храните, за да акцентира върху труда на селскостопанския сектор и отговорността към земята.

Единство срещу некоректните търговци

В своето изказване пред присъстващите Илияна Йотова подчерта нуждата от обединени усилия на цялото общество срещу недобросъвестните практики в търговската мрежа. Според нея само чрез пряко партньорство между тези, които произвеждат храната, и тези, които я купуват, може да се противодейства на пазарните аномалии.

„Нека ние като общество да направим коалиция срещу злоупотребите и високите цени – от производителите, които са най-ощетени, до крайните потребители. Когато всички сме заедно, подадем ръка на другия и обединим усилията си, недобросъвестният търговец не може да извърши злоупотребите си“, заяви тя по време на откриването на кампанията.

Независимост чрез продоволствена сигурност

В приветствието си държавният глава обърна специално внимание на глобалната политическа обстановка, като посочи, че военните конфликти и международните кризи са ценен урок за страната ни. Тя бе категорична, че България трябва сама да гарантира своята продоволствена сигурност, за да не изпада в чужди зависимости.

„Виждате, че целият свят може да стане зависим от спирането на доставките на один продукт. Една държава е независима, когато произвежда и създава възможности и условия на производителите да дадат най-доброто от себе си“, изтъкна Йотова.

Тя допълни, че въпреки справянето с текущите предизвикателства, секторът среща сериозни трудности, за чието решаване е отговорна държавата чрез законодателни промени от страна на правителството и Народното събрание. Присъствието на представители на управляващото мнозинство и на министъра на земеделието и храните бе посочено като знак за промяна в отношението към отрасъла.

Хлябът като част от българската душа

Жътвата бе определена като изконна традиция, която пренася през поколенията любовта към земята. Според представените думи, хлябът заема свещено и ритуално място на българската трапеза от самото начало на човешкия живот до неговия край.

„Има ли българска песен, фолклорна традиция или български танц, в който не участва хлябът? Той е навсякъде. Той е част от нашата българска душа“, сподели Йотова, изразявайки признателност към земеделците за денонощния им труд.

Тя увери присъстващите, че обществото остава в дълг към тяхното усилие: „Зная колко е трудно и през какво трябва да минете. Благодарни сме за този труд и няма да забравим, че сме в дълг към вас“. В края на церемонията бе отправен пожелателен призив за по-богата реколта, пълни хамбари и достойно заплащане за българските производители.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Мила, защо си гола?

– Ами нямам какво да облека...

– Глупости, да ти преброим роклите: едно, две, здрасти Жоре, три, четири...

Нови коментари