EMA не препоръчва 4-та доза ваксина срещу Covid-19

0
Според европейските здравни органи на този етап те са подходящи само за хора над 80 години
Според европейските здравни органи на този етап те са подходящи само за хора над 80 години Снимка: Getty Images

Според европейските здравни органи на този етап те са подходящи само за хора над 80 години

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) и работната група за Covid-19 (ETF) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) стигнаха до заключението, че е твърде рано да се обмисли използването на четвърта доза ваксини срещу Covid-19 (Comirnaty на Pfizer и Spikevax на Moderna) в общия план население.

И двете агенции обаче се съгласиха, че четвърта доза (или втори бустер) може да се дава на възрастни на възраст 80 и повече години след преглед на данните за по-високия риск от тежък Covid-19 в тази възрастова група и защитата, осигурена от четвъртата доза.

ECDC и EMA също така отбелязаха, че понастоящем няма ясни доказателства в ЕС, че защитата на ваксината срещу тежко заболяване намалява значително при възрастни с нормална имунна система на възраст от 60 до 79 години и по този начин няма ясни доказателства в подкрепа на незабавната употреба на четвърта доза. Властите ще продължат да наблюдават данните, за да определят дали има нарастващ риск от тежко заболяване сред ваксинираните.

Ако настоящата епидемиологична ситуация се промени и се появят нови сигнали, може да се наложи да се обмисли четвърта доза в тази възрастова група. Междувременно националните власти също ще вземат предвид местните данни, за да решат дали да използват четвърта доза при хора с по-висок риск.

За възрастни под 60 години с нормална имунна система понастоящем няма убедителни доказателства, че защитата на ваксината срещу тежко заболяване намалява или че има добавена стойност от четвърта доза. Тъй като кампаниите за реваксинация могат да започнат през есента, властите ще обмислят най-доброто време за допълнителни дози, вероятно като се възползват от актуализираните ваксини.

Досега не са се появили опасения за безопасността от проучванията за допълнителни бустери.

Ваксинацията срещу Covid-19 остава най-ефективният начин за предотвратяване на тежко заболяване по време на настоящата пандемия, включително тежко заболяване, причинено от варианта Омикрон.

ECDC и EMA призовават гражданите на ЕС да попълнят своите графици както за първоначалната, така и за бустерната ваксинация в съответствие с националните препоръки. Към края на март 2022 г. 83% от възрастните са получили пълна първоначална ваксинация и само 64% са получили бустер доза.

Какво казват доказателствата за вторите бустерни дози?

Доказателствата за ефектите от четвърта доза идват до голяма степен от Израел, където данните показват, че втори бустер, приложен най-малко 4 месеца след първия бустер, възстановява нивата на антителата, без да поражда нови опасения за безопасността. Данните също така предполагат, че втори бустер осигурява допълнителна защита срещу тежко заболяване, въпреки че продължителността на ползите все още не е известна и доказателствата все още са ограничени.

Други фактори, които трябва да се вземат предвид при кампаниите за ваксинация

Националните власти в ЕС вземат окончателни решения за въвеждането на ваксини, включително бустерни дози, като вземат предвид фактори като разпространението на инфекцията, ефектите от Covid-19 в различни популации и появата на нови варианти.

ECDC и EMA ще продължат да преглеждат наличните доказателства за ефективността на ваксините срещу Covid-19 и съответно да актуализират препоръките си. EMA също така ще разгледа всички нововъзникващи данни за безопасността и ефективността на бустерните дози с оглед актуализиране на продуктовата информация за ваксините срещу Covid-19, където е приложимо.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари