Деца в интерната във Варненци остават в риск след престъпно бездействие

0
Велислава Делчева критикува Окръжната прокуратура - Силистра
Велислава Делчева критикува Окръжната прокуратура - Силистра Снимка: БНТ

Велислава Делчева критикува Окръжната прокуратура - Силистра

Социално-педагогическият интернат в село Варненци, община Тутракан, продължава да държи в опасна среда децата, станали жертва на физическо и сексуално насилие, съобщават от БНТ. Националният омбудсман Велислава Делчева остро критикува Окръжната прокуратура - Силистра заради пълната липса на напредък цяла година след подаването на първите сигнали от международни организации. Според нея институционалното безхаберие в случая граничи с престъпление, а малките жертви, които са били на възраст между 9 и 13 години при откриване на случая, са оставени без реална закрила.

Ужасяващи условия и заключена модерна техника

Сигналът за тежките злоупотреби, включително за трудова експлоатация, е подаден от УНИЦЕФ и неправителствени организации веднага след встъпването в длъжност на настоящия омбудсман. Проверката на място тогава разкрива шокираща реалност в институцията, където битовите условия са оценени като отвратителни. Децата са принудени да живеят в неотопляеми през зимата и задушни през лятото помещения без никаква климатизация, заобиколени от изпочупени чинове и столове.

„Буквално в деня, в който положих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в този интернат. Отидохме тогава на проверка на място и видяхме доста ужасяващи неща. Битовите условия бяха отвратителни. Стари, скъсани пердета. Горещина. Нямаше абсолютно никакви климатици. Децата в момента, в който отидохме на проверка, стояха на групички пред два стари компютъра и играеха на видеоигри. Чиновете бяха скупчени в едната част на стаята, изпочупени, със същите столове. Едновременно с това обаче директорът и учителите ни се похвалиха със STEM стая в този интернат, която беше заключена и част от оборудването беше увито с найлони“, разказва Велислава Делчева.

Освен лошите условия, проверката установява и пълно нехайство към образованието на настанените. Ученици в шести и седми клас не могат да четат и едва сричат, без да разбират смисъла на думите. Въпреки лозунгите по стените за здраво тяло и дух, реалното състояние на малолетните е критично, което кара омбудсмана веднага да сезира Министерството на образованието, Държавната агенция за закрила на детето, социалното министерство и прокуратурата.

Разследване срещу неизвестен извършител

Година по-късно отговорът на правосъдните органи показва пълна липса на ефективни действия. На 11 юни 2026 г. Окръжната прокуратура - Силистра изпраща писмо до омбудсмана, в което се посочва, че все още се водят процесуално-следствени действия, но производството остава срещу неизвестен извършител.

„Това е една година след като има сигнали за сексуално и физическо насилие. Тези деца са там. Децата в тези интернати са до 17 години. След 17 години те трябва да напуснат. Но децата, за които имахме сигнали миналата година, бяха между 9 и 13 години. Това, което е изключително възмутително, е, че ти оставяш в една среда дете, което се е оплакало, че има насилие срещу него. Една година не правиш нищо. Тоест те даже не могат да кажат дали има насилие срещу тези деца“, категорична е Делчева. Онази част от институциите, които са предприели мерки, са наложили само палиативни решения, които не променят същността на проблема с детското правосъдие, стоящ нерешен още от 2008 година.

Защита за уязвимите срещу мутренски приоми

В ефира на националната телевизия омбудсманът коментира и предложените законодателни промени в Закона за ЧСИ, които отказва да подкрепи. Според нея текстовете застрашават правата на гражданите в уязвимо положение, сред които пенсионери, хора с ниски доходи и младежи, изпадащи в бърза задлъжнялост веднага след пълнолетие.

„Не съм подкрепила тези промени. Аз като омбудсман съм длъжна, когато има промени, които ще засегнат по някакъв начин правата на гражданите, на първо място да се запозная с тези предложения и на второ място да взема категорично отношение, така че правата на гражданите да бъдат защитени. И тук искам да обърна внимание, че интересът е особено що се отнася до хората в уязвимо положение“, посочва Делчева.

Тя настоява за въвеждането на четири задължителни гаранции, преди законопроектът да бъде приет. На първо място гражданите трябва ясно да бъдат информирани, че извънсъдебната процедура е изцяло доброволна и отказът от нея няма да доведе до негативни последици при последващо дело. На второ място омбудсманът настоява за строг контрол, който да предотврати използването на заплахи и силови методи за събиране на вземания.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    dgd
    Ако не искаш да живееш във интернат, просто не бъде крадливо чаве. Елементарно. Тогава няма да стоиш на студено зимата и на топло през лятото. Достатъчно е само да не крадеш.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Мила, защо си гола?

– Ами нямам какво да облека...

– Глупости, да ти преброим роклите: едно, две, здрасти Жоре, три, четири...

Нови коментари