Даваме небето си на НАТО

0
Депутатите ще гласуват да предоставят охраната на небето на страната ни от страни - членки на НАТО
Депутатите ще гласуват да предоставят охраната на небето на страната ни от страни - членки на НАТО

Депутатите ще гласуват да предоставят охраната на небето на страната ни от страни - членки на НАТО, най-вероятно през февруари.

Тогава се очаква да влезе в парламента проект на закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили, с който се дава възможност за съвместна отбрана на въздушното ни пространство с други членки на НАТО. Промените вече бяха одобрени от правителството, съобщава "Труд".

Промяната е в отговор на направената препоръка по време на Срещата на върха в Уелс за необходимост от провеждане на съвместни мисии за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО.

Такава мисия се изпълнява в страните от Прибалтика още от 2013 г., но тя бе усилена в резултат на предприетите мерки за гарантиране на сигурността на държавите от НАТО. Румъния също изпълни препоръките на алианса от средата на 2015 г.

Единствено България продължава да изпълнява ангажиментите си към общата охрана самостоятелно. До лятото трябва да бъде избран и модел нов изтребител, довериха от Министерството на отбраната.

В момента специална комисия отново разглежда всички възможности. Обсъждат се варианти за чисто нови, но и за самолети „втора ръка".

Източник: Вестник Труд
Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари