Блестящ ибис позира край Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Редкият пернат обитател бе заснет край пресъхваща река
Уникални кадри на блестящ ибис, забелязан край пресъхваща река в района на Русе, предизвикаха възхищение сред любителите на природата в началото на месец август. Фотографиите, уловили грацията на рядката птица, бяха споделени във вторник от фотографа Валерий Савов в популярната Фейсбук група „Дивите птици на България".
Възхищение в социалните мрежи
Публикацията на Савов бързо събра реакции и коментари от впечатлени потребители, които оцениха майсторството на фотографа и красотата на уловения момент. "О, красота! Прекрасна птица, прекрасни кадри!", написа Валентина Костова. От своя страна Светла Ганчева коментира: "Природата е велика, какъв красавец. Кадрите покрай пресъхващата река."
Споделените изображения показват птицата в естествената ѝ среда, търсеща храна в плитките води и тинята на водоема.
Блестящият ибис в България
Блестящият ибис (Plegadis falcinellus) е един от най-атрактивните видове водолюбиви птици, които могат да бъдат наблюдавани на територията на страната. Той се отличава с тъмно, метално отбляскващо оперение в червеникаво-кафяви и зеленикави тонове. Характерен за вида е дългият, извит надолу клюн, който птицата използва като сонда, за да открива насекоми, ракообразни, мекотели и дребни земноводни в калта.
В България видът е строго защитен от Закона за биологичното разнообразие и е включен в Червената книга на страната. Блестящият ибис е прелетна птица, която пристига у нас през пролетта, за да гнезди, и отлита на юг към Африка в края на лятото и началото на есента.
Местообитания и опазване
Основните местообитания на блестящия ибис у нас са разположени в крайбрежни влажни зони, сладководни блата и езера. Най-важните му гнездовища се намират в биосферния резерват „Сребърна", комплекса от Бургаски езера, както и по някои острови по поречието на река Дунав, като например в рамките на Природен парк „Персина".
Птиците често формират смесени гнездови колонии с различни видове чапли и малки корморани. Намаляването на влажните зони и пресъхването на реките, каквото се наблюдава в случая край Русе в разгара на лятото, са сред основните заплахи за популацията на този красив вид, тъй като ограничават достъпа му до подходящи места за хранене и почивка.
























