България взима близо 10 от 100-те милиона евро за земеделците, ощетени от украинския внос

0
В началото на годината ЕС осигури за българските земеделци над 16 милиона евро обезщетения
В началото на годината ЕС осигури за българските земеделци над 16 милиона евро обезщетения

Средствата, отпуснати от ЕК, ще се разпределят между 5 страни от ЕС, на Унгария се предлагат 15,93 млн. евро, на Полша - 39,33 милиона, на Румъния - 29,73 милиона, а на Словакия - 5,24 милиона

Европейската комисия предложи днес разпределение на 100-те милиона евро в помощ на земеделците от пет страни от ЕС, пострадали от украинския земеделски внос. Предвижда се България да получи 9,77 милиона евро.

На Унгария се предлагат 15,93 милиона евро, на Полша - 39,33 милиона евро, на Румъния - 29,73 милиона евро, а на Словакия - 5,24 милиона евро. Комисията предлага съответните страни да осигурят средства и от своите бюджети като държавна помощ за земеделците, равна на 200 процента от европейската помощ.

Очаква се предложението да бъде обсъдено от Съвета на ЕС следващата седмица.

БТА припомня, че ЕК изрази по-рано очакване помощта от ЕС да бъде предоставена след премахването на едностранно наложените ограничения на украинския внос. По-рано днес България премахна ограниченията, след като снощи комисията обяви европейски мерки.

В началото на годината ЕС осигури за българските земеделци над 16 милиона евро обезщетения.

Комисията уточни, че е готова да поиска увеличение на бюджета за обезщетения, ако това стане необходимо.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    гост1
    Ще има пак коли и почивки ,задържаха си зърното за по висока цена лакомиите и сега пак помощи,а за другите бизнеси няма. нищо айде стига де!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари