България е пета в ЕС по поскъпване на жилищата
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Имотите са поскъпнали с 218% за последните 15 години
България се нарежда на пето място в Европейския съюз по ръст на цените на жилищата за последните 15 години с увеличение от 218%. Това показват данни на Евростат, цитирани от Euronews и анализирани от Инвестор.бг.
Първенец в класацията е Унгария, където жилищата сега струват три пъти повече, отколкото през 2015 г. В унгарската столица Будапеща цената на апартаментите варира средно от 250 хиляди до 1,5 милиона евро.
На европейско ниво Унгария е следвана от Исландия, където цените са приблизително 2,5 пъти по-високи в сравнение с 2015 г. В района на исландската столица Рейкявик и околните шест общини жилищата са най-скъпи със средни покупни цени около 558 хиляди евро.
В други европейски държави също се наблюдава значително поскъпване на жилищата през последните девет години. В Литва, Португалия, Чехия, Естония и Полша цените са се увеличили повече от два пъти.
На противоположния полюс се намира Финландия, където имотите не са значително по-скъпи от преди почти десетилетие. Въпреки това, съществуват големи разлики между цените в селските райони и тези в столицата Хелзинки.
Ръст при наемите, но с по-бавни темпове
Наемането на жилище също е поскъпнало значително в Европа, макар и с по-бавни темпове от цените на имотите. Според Евростат наемите са се увеличили с 26,7% в ЕС в периода от 2010 г. до четвъртото тримесечие на 2024 г.
В някои държави обаче наемните цени са се повишили много над средното европейско ниво. Най-голям скок в цените на наемите е регистриран в Естония, където те са се увеличили повече от три пъти (+212%) спрямо нивото от 2010 г. В Литва наемите са поскъпнали със 175%, в Исландия със 120%, а в България – със 160%.
В Унгария цените на наемите са повече от два пъти по-високи (+114%) от тези преди 14 години. На дъното на класацията е Гърция, където цените на наемите са с 13% по-ниски за същия период.
Причини за рекордните цени
Експертите посочват няколко основни фактора за драстичното поскъпване на жилищата в някои европейски страни. По-високите разходи за строителство и повишените лихви по ипотечните кредити са сред водещите причини. Към тях се добавят ограниченото предлагане на имоти и увеличаването на покупките на жилища като инвестиция.
Тези фактори в комбинация са довели до "зашеметяващи ценови равнища" в някои страни от Европейския съюз през последното десетилетие, посочва анализът на Euronews.
Извън ЕС, в Турция ситуацията е още по-драматична – цените са 17 пъти по-високи от тези през 2015 г. В Истанбул апартамент с две спални обикновено струва около 120 хиляди евро, което може да изглежда като добра сделка в сравнение със Западна Европа, но средната брутна заплата в страната е малко над 600 евро месечно.