Археолог обясни дали има вампири в България
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0

Имало ли е вампири в България?
На този въпрос отговори историкът и археолог доц. д-р Петър Балабанов, сподели БНР.
"Вампири има в Холивуд, в европейския фолклор, започвайки от античния Рим. Има безброй образи на митични същества, които са имали някои вредни за хората навици, но вампири наистина няма".
Балабанов допълни още:
"Ние нямаме никакви исторически данни, нито археологически, за същества от типа на вампирите. Това, което ние намерихме в Дебелт, бяха много странни погребения, извършени според християнски ритуал, добре запазени скелети, но заковани с пирони. Намерихме аналогии във военните гробища на римските легиони в Германия и в Швейцария. Предполагаме, че това е един от вариантите на ритуал за предотвратяване на възкръсване."
























15-годишен шофьор "лети" със 150 км/ч край Кубрат
15-годишен шофьор "лети" със 150 км/ч край Кубрат
Асен Василев: Бюджетът е писан от българската олигархия
Хотели в Златни пясъци свалят цените с до 40%
ДАМТН: Община Русе бави ремонта на язовир „Николово“