64 години история: Хотел „Дунав" – символ на русенското гостоприемство
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

От „Балкантурист" до днес – историята на знаковата сграда в сърцето на Русе
Точно на този ден преди 64 години, на 16 април 1961 година, врати отваря един от най-емблематичните хотели в Русе – хотел „Дунав". Според информация от Държавен архив – Русе, строителството на сградата започва три години по-рано, през 1958 година, под ръководството на тогавашното Държавно стопанско предприятие „Балкантурист".
Архитектурният проект на хотела е дело на колектив от изявени специалисти – архитектите Пенчо Бонев, Светлозар Панайотов и Стойне Христов, които създават една от знаковите сгради в центъра на крайдунавския град.
Хотел „Дунав" е стратегически разположен в централната част на Русе, на мястото на някогашната къща на видния търговец Васил Мартинов и магазина на братя Маркови – сгради, останали в историята на града от предишните епохи.
През годините хотелът се утвърждава като един от най-престижните в града, привличайки множество известни личности и чуждестранни дипломати. Комплексът впечатлява с просторна лятна градина, стилна кафе-сладкарница и три функционални зали, предлагащи всички удобства за гостите си според стандартите на епохата.
В непосредствена близост до хотел „Дунав" се е намирала и друга емблематична за русенци градска забележителност – известната „Стъклена будка". Този малък, но важен обект от градската среда е служил за продажба на билети за градския транспорт, вестници, закуски и цигари. За съжаление, будката е премахната при изграждането на фонтана срещу Съдебната палата, което променя облика на този градски ъгъл.
Днес, 64 години след откриването си, хотел „Дунав" продължава да бъде част от архитектурното и културно наследство на Русе, свидетел на множество исторически моменти и промени в облика на града.
Докладвай този коментар за нередност
×А продължението?: На историята - кой съсипа комплекса и кой му го продаде? За да се стоварят на мястото на най-обичаните заведения в града игрални зали, чалгаджийница и отвратителния "бойлер" на мястото на сладкарницата. Уверено вървим към пълна съсипия на града.