За каква схема на плащане на газа настоява Москва и защо е рискова за България

0
Има риск Руската централна банка да определи неизгоден и непазарен курс, според който държавата купувач трябва да доплати на „Газпром“ още долари, много по-скъпо от реалните борсови цени на газа
Има риск Руската централна банка да определи неизгоден и непазарен курс, според който държавата купувач трябва да доплати на „Газпром“ още долари, много по-скъпо от реалните борсови цени на газа

Путин подписа указ всяка държава купувач да има по две сметки в Газпромбанк - едната в долари, а втората в рубли

Когато ние или другите страни платим на „Газпром“ месечните си количества газ в долари, тези пари Москва иска да се обменят в рубли по курс, определен от руската централна банка, разкрива bTV

Точно тук големият въпрос е на какъв валутен курс ще става тази обмяна.

Има риск Руската централна банка да определи неизгоден и непазарен курс, според който държавата купувач трябва да доплати на „Газпром“ още долари, много по-скъпо от реалните борсови цени на газа.

Ето защо България и другите страни от Европа не искат да приемат такава форма на плащания. Сегашните договори не предвиждат такава обмяна в рубли и газът се плаща от европейските държави или в долари, или в евро.

Как пристига руският газ и какви са алтернативите?

България получава от Русия над 3 милиарда кубически метра природен газ годишно. Между 85 и 90% от горивото у нас реално пристига от Русия по газопровода „Турски поток“.

През нашата територия от него се транзитира синьо гориво към Румъния, Сърбия и Унгария, Северна Македония и Гърция. 

Какви са алтернативите ни, след като „Газпром“ спря доставките?

От север може да получаваме газ от връзката Русе - Гюргево.

Гърците могат да ни продават втечнен газ, който набавят от Съединените щати, Катар и други страни.

Чаканата голяма алтернатива е газопроводът Комотини - Стара Загора, който е на финалната права и газ по него трябва да потече в близките няколко месеца.

Освен това ще продължим да получаваме природен газ от Азербайджан през трансадриатическия газопровод ТАНАП.

България разчита и на запасите си в газохранилището Чирен, което годишно може да съхранява над 550 милиона кубични метра газ. Според енергийния министър хранилището към днешна дата е пълно на 18%.

Само това количество газ може да ни стигне в летните месеци извън отоплителния сезон за около 20 дни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    1
    mmmda
    Наш 'те дришльовци мислеха, че е на майтап работата, което показва колко е "качествено" хааа'вааа'дското им "образование", колко са боси съветниците им и колко са коварни господарите им, на които ни направиха роби. Точка. А Русия показа ясно за обикновените хора, че долара и еврото за напълно безполезни книжки с картинки. Кухите нагли тикви от Запада събудиха руската мечка и сега обикновените хора пак ще страдат заради управниците си, но дано поне да разберат смисъла, след като си наместят кокалите от газенето на мечката. Физиотерапията тип "Мечка гази" е много полезна, ще пищят и ще боли, но накрая всички са доволни и по местата си.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари