Откриха листериоза при новородено

0
Регистрираха първи случай на инфекцията в Бургаска област
Регистрираха първи случай на инфекцията в Бургаска област

През 23-ата седмица на 2018г. в Регионална здравна инспекция – Бургас е регистрирано изолиране на Listeria monocytogenes (Листерия моноцитогенес) от новородено.

Случаят е съобщен от доц. д-р Сашка Михайлова, д.м. – микробиолог в лаборатория „ЛИНА“. През 2017 г. в Бургаска област има регистриран един случай на листериоза при новородено.

Той също е доказан в лаборатория „ЛИНА“ от доц. Михайлова. Обръщаме се към нея, за да получим допълнителна информация за причинителя и инфекцията, пише Uniconbg.com.

  • Доц. Михайлова, какво представлява заболяването листериоза?
  • Листериозата е инфекция, причинена от бактериалния вид Listeria monocytogenes. Хората обикновено развиват листериоза след консумация на храна, замърсена с този микроорганизъм. Редица храни могат да пренeсaт Listeria monocytogenes, но инфекцията обикновено настъпва при поглъщане на контаминирани млечни продукти, сурови зеленчуци и меса. Замърсяването се благоприятства от способността на Listeria monocytogenes да преживява и да се размножава при хладилна температура. Болестта засяга предимно новородени, бременни жени, хора в напреднала възраст и такива с отслабена имунна система. Много рядко се случва други групи от човешката популация да бъдат инфектирани с Listeria monocytogenes.
  • От думите Ви става ясно, че съобщените от Вас случаи са на пациенти от рискова група. Как се проявява инфекцията при новородените?
  • Инфекцията при новородените се проявява в две форми, които се определят от пътя и времето на предаване на заразата.

При трансплацентарно предаване бактерията преминава от кръвообръщението на майката в кръвообръщението на плода. Възможни последици са аборт, мъртво раждане или преждевременно раждане. Децата с ранно начало на болестта (до 7-ия ден от раждането) имат сърдечно-съдови и дихателни смущения и развиват клинична картина на сепсис. При тази форма е характерно образуване на грануломи в кожата, черния дроб, слезката, надбъбречните жлези, белите дробове, хранопровода, задната фарингеална стена и плацентата.

  • Друг път на заразяване е по време на раждане, при преминаване през инфектиран родов канал. Неонаталната инфекция с късно начало се развива след една до осем седмици от раждането и обикновено засяга родени на термин деца от майки с неусложнена бременност. Кърмачетата са здрави при раждането и симптомите се проявяват към втората седмица. Най-често се развива менингит.
  • А какви са симптомите на заболяването при бременните жени?
  • Листериозата по време на бременност обикновено настъпва през третия триместър, когато клетъчно-медиираният имунитет е потиснат. Инфекцията през бременността се проявява като грипоподобно заболяване с повишена температура, главоболие и мускулни болки. По-рядко може да възникнат гастроинтестинални симптоми, включително диария и коремни спазми.
  • Как се доказва листериозата?
  • В лабораторията към настоящия момент правим посевки върху хранителни среди и наблюдаваме с микроскоп съмнителните за Listeria бактерии. Окончателното идентифициране на причинителя постигаме с автоматизираната система Vitek 2 Compact. „ЛИНА“ предлага и серологично изследване за откриване на антитела в серума на болен.
  • Доц. Михайлова, как се лекува листериозата?
  • Листериозата се лекува с антибиотици. В лабораторията при всеки случай на изолиране на Listeria изготвяме и антибиограма. Получените резултати се използват за прецизиране на терапията.
Източник: Uniconbg.com
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари