Прах заради ВиК ремонта в Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2

Прах заради ВиК ремонта в Русе
Какво трябва да се направи, за да не се застрашава здравето на живущите и преминаващите през този район:
Миене, метене и оросяване на ремонтния участък
Ежедневен контрол от Общината
Плътна оградна мрежа
Полагане на временен асфалт
Изискванията ги има, но контролът от Община Русе липсва. Не може навсякъде в града, където се извършват дейности по водния цикъл да бъде такава мръсотия заради неспазване на прости правила.
Да вземем пример от София. Тяхната Наредба за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата съдържа високи изисквания към запазването и поддържането чистотата на строителните обекти. С тях се цели намаляване запрашеността на въздуха не само при строително-ремонтни работи, но и при движението на специализирана строителна техника в града. Възложителите и изпълнителите на строително-монтажни работи са задължени да поддържат непрекъснато чистота не само там където извършват дейности, а и най-малко на 10 метра около обекта. Това те ще правят чрез метене и миене, покриване, оросяване и с други методи, за да не се допуска вдигането на прах при извършването на дейността. Изрично се забранява замърсяването на уличните платна и/или местата за обществено ползване от машини и механизация с неизмити или замърсени гуми и ходова част при излизането от обекта.
Това е едно логично решение, което може да придобие и национален мащаб, защото проблемите не са само на нашето кръстовище, в нашия град, а са в цяла България.
Иван Белчев





















