Живеещите в панелки не искат да доплащат по 5000 лева за саниране

6
Общините настояват да се намерят пари за 10-годишна програма за обновяване на всички блокове
Общините настояват да се намерят пари за 10-годишна програма за обновяване на всички блокове Снимка: БГНЕС

Общините настояват да се намерят пари за 10-годишна програма за обновяване на всички блокове

Драмите със санирането не секват. Парите за енергийно обновяване на старите панелни блокове са малко, а претенциите и критиките към схемите за оздравяване на жилищния фонд са много и растат.

Напрежението около последната фаза на безплатното саниране на жилищни сгради се разраства.

На фона на люти караници за финансирането и критериите Националното сдружение на общините (НСОБР) излезе с предложение всички жилищни сгради в България да бъдат санирани в срок от 10 години по ясна програма.

Освен това от сдружението настояват да се намерят пари за всички блокове, които не са били класирани в току-що приключилата процедура за саниране със 100% публични средства и са останали с списъка на резервите. Става дума за около 2200 сгради с проектни предложения на стойност близо 2.7 млрд. лв., които отговарят на всички критерии, но са събрали по-малко точки от класираните 756. Според НСОРБ те трябва да бъдат подсигурени с нова програма и оздравени в срок от 3 години, пише вестник СЕГА.

Тези щения са доста смели, защото милиардите не се търкалят по земята, а представителите на местите власти не подсказват как да бъдат намерени парите. Един от вариантите е обитателите на панелните блокове също да се включат във финансирането. Но след като години наред правителствата на Бойко Борисов взимаха бюджетни милиарди от данъците на всички граждани, за да ги раздават за "безплатно" саниране, сега хората не искат да бъркат в джобовете си - искат и на тях да им е 100% безплатно.

В момента тече ново набиране на проекти за енергийно обновяване - но вече с 20% финансово участие на живеещите в блока, като 256 млн. са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Но се очертава провал, защото кандидати почти няма. Министерството на регионалното развитие удължи срока за подаване на предложения и въпреки това желаещите са само 56 с проекта за скромните 58 млн. лева.

"Самоучастието" се оказва проблем, защото става дума за немалко пари. Както призна самият министър Андрей Цеков, ако съдим по изпълняваните и одобрени досега проекти, средната сума за енергийно саниране на блок е 1.5 млн. лева, което означава по 5000 лева на апартамент при схемата с 80% публично и 20% собствено финансиране.

Кметове смятат, че държавата трябва да продължи да намира милиарди за напълно "безплатно" саниране. "Само с европейско финансиране няма да стане. Има достатъчно възможности през държавния бюджет да се акумулират средства.", коментира през БНР кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Странно изказване, при положение че за поредна година държавният бюджет е с дефицит, тоест разходите са повече от приходите.

След близо три часа "въпроси и отговори" в Народното събрание темата за безплатното саниране на старите панелни блокове затъна още по-дълбоко в зоната на здрача.

На харизан кон зъбите не се гледат

Отделна тема е, че при 100% осигурено отвън финансиране никой не се интересува реални ли са сметките или са надути. Ако съседите участват със собствени средства в санирането, ще държат да не се завишават цените на материалите и на извършените дейности.

Павел Миланов, шеф на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост, дава пример за прахосване на пари. За жилищата, които вече имат сменена дограма от висок клас, би следвало тя да се запази и да се реализира икономия. Вместо това при "безплатното саниране" всичко се сваля и се прави наново.

Рискове

"Когато се наливат публични средства - от европейския и от българския бюджет, с цел постигане на енергийна ефективност, после трябва да се установи дали заложените резултати са постигнати. Ако няма съответствие между заложеното в проекта и изпълненото, ще има санкции, които ще останат за сметка на етажната собственост", обясни пред БНР Павел Миланов.

"Безплатно дадените средства предизвикаха огромен интерес. Но после следват отговорностите – как ще бъде контролирано, как ще бъде изпълнено."

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    8
    Томова
    За блок Мизия истината е ясна, но далаверите с имоти там са огромни. Вече една година се продава апартамент на ет. 9 в един от входовете за 123 000 евро. Доста са го лустросали на снимките в обявата, само дето истината е малко по-различна. Собственичката М. Друмева е алчна новобогаташка, на която явно не са й достатъчни милионите, които е спечелила в Гърция, нито тези, завещани от мъжа й, та иска още и още. На всичко отгоре се похвалила в обявата, че предстои ремонт на асансьора и саниране на блока, за да вдигне още цената. Карай, че като е облицовала терасата си, отвън доста е изкъртена и че ламарината на покрива отгоре е ръждясала и че вътре е сабаряла стени, както й падне, за да направи едно огормно пространство, много трудно за отопление очевидно. Алчността и лудостта край нямат!
  • 4
    7
    Блок Мизия
    В Блок Мизия на Алеи Възраждане в Русе живеят няколко по-важни особи, сред които и хора от общината, и юристи, и лекар. Затова са го одобрили за саниране, а истината е, че той няма нужда от такова! Имат нужда от нови асансьори, щото сегашните им могат да извадят и мъртвите от гроба, понеже са адски шумни. Но това не е проблем на кмета, на общината и на държавата, а и те имат достатъчно много пари сами да си ги оправят и да купят не един, а няколко асансьора!
  • 6
    6
    Мизия
    Правилно е написано в първия коментар. Мизия няма нужда от саниране. Този блок е строен с най-качествените материали за времето. Има уникална минерална мазилка, която при едно саниране ще бъде разрушена. Изобщо саниране на този блок ще донесе повече негативи отколкото позитиви. Като налепят евтиния стиропор, като омажат с един латекс и всичко ще мухляса. А блока има много дебел тухлен зид за разлика от останалите кандидати за саниране. Има един служител в общината, който живее в него блок и май иде реч за комисионна под масата :)
  • 7
    5
    Мюмюн
    За 10кв/м да платя 5000лв?! За 500 лв с 10 см фибран , шпакловка и боя ще си го саниран сам! Или идеята е друга?! Така ли крадете от фондовете?!
  • 6
    4
    Аб
    Възложете на три фирми да извършат санирането на по един типов блок изчислете и обявете цената на кв.м.така хем няма да има съмнения за кражби ,хем ще се санират десеторно повече блокове.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари