Замърсяването на въздуха в Русе стигна до Европейската комисия

0
България може да бъде изправена пред парична санкция за продължителния отказ да се приложи европейското законодателство
България може да бъде изправена пред парична санкция за продължителния отказ да се приложи европейското законодателство

Казусът със замърсяването на въздуха в Русе е част от цялостно съдебно производство по повод неизпълнението на здравословни и екологични стандарти от страна на Република България в определени региони, предаде Арена Медиа.

Това е част от отговора на администрацията на Европейската комисия на запитването от евродепутата Светослав Малинов за ситуацията в Русе и регистрираното замърсяване на града.

След множество сигнали към българските институции и организирани протести, казусът е отнесен до европейските институции от русенци преди няколко месеца. Събрана е подписка, подкрепена от над 500 жители на града, която призовава за намеса срещу замърсяването на околната среда и застрашаването на здравето на жителите на града.

Ако не се вземат сериозни мерки по този въпрос, страната ни може да бъде изправена пред парична санкция за продължителния отказ да се приложи европейското законодателство.

Тук можете да прочетете позицията на институцията по въпроса.

Отговор от г-н Вела

от името на Комисията

Комисията е запозната със ситуацията в град Русе.

В Директива 2008/50/ЕО[1] са установени няколко пределно допустими стойности за различни замърсители. Националните административни и/или съдебни органи, отговарящи за изпълнението на директивата, са основно отговорни за проверката на съответствието и разполагат с подходящи средства за решаване на проблема, ако опасенията бъдат счетени за основателни.

Комисията заедно с държавите членки е поела ангажимент да намери подходящи решения на проблемите, свързани с качеството на въздуха, чрез обмен на най-добри практики[2], редовни семинари[3] и изготвяне на насоки[4].

За да гарантира, че държавите членки предприемат подходящи мерки, Комисията понастоящем работи по редица производства за установяване на неизпълнение на задължения. По-специално, тя заведе дело срещу България в Съда на ЕС за трайно високи равнища на прахови частици в атмосферния въздух, които представляват значителен риск за общественото здраве (зоната за следене на качеството на въздуха BG0004, където се намира Русе, е включена в производството за неизпълнение на задължения пред Съда на ЕС (дело C-488/15). Делото все още не е приключило.

По отношение на конкретния случай на замърсяване на въздуха в Русе, според предварителната оценка на Комисията въз основа на наличните доказателства, проблемът се разглежда от компетентните органи в България. Компетентните органи предприемат мерки за справяне със ситуацията посредством инспекции и измервания на място на качеството на въздуха[5], като се гарантира спазването на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността[6], чиято цел е свеждане до минимум на замърсяването на въздуха, водите и почвите чрез прилагането на най-добрите налични техники и определянето на пределно допустими стойности за емисиите на замърсители.

Източник: Арена Медиа
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари