Яница Петкова: Политическата арогантност изкара хората на протести
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Индексът на риска достигна 6.76 пункта, прогнозират нови трусове след изборите
Напрежението в българското общество е достигнало критични нива през последното тримесечие на миналата година. Индексът на общественото напрежение е скочил до 6.76 пункта, което поставя страната в опасната зона на "трудно контролираните рискове", съобщиха от Центъра за анализ и кризисни комуникации (ЦАКК) и социологическа агенция "Мяра".
"Политическата арогантност беше най-мощният стимул, който намери израз на общественото напрежение в протестите", заяви политологът Яница Петкова в предаването "Пресечна точка", цитирана от NOVA. Според нея натрупаното през декември недоволство далеч не е отминало, въпреки временните затишия.
Бюджетът и страхът от обедняване
Основен двигател на ескалацията е гласуването на Бюджет 2026, което провокира масови протести и изкара на повърхността дълбоки икономически опасения. Експертите отчитат, че темата за въвеждането на еврото вече не се възприема като отделен дебат, а се преплита със страха от реално обедняване и лошото състояние на държавните финанси.
Гражданите правят все по-негативна оценка на личните си средства, като политическите взаимодействия във властта допълнително наливат масло в огъня. Липсата на смислен обществен дебат по ключови решения оставя хората с усещането за пълна изолация от управлението.
Изборите като временен отдушник
Въпреки високия градус на напрежение, мащабни протести в непосредствена близост до предстоящите избори може и да няма. Яница Петкова посочва, че вотът действа като "отдушник", чрез който обществото се опитва да наложи наказание или да потърси алтернатива.
Експертите обаче предупреждават, че ако политическата класа не научи урока си от декемврийските сътресения, рискът от неуправляема ситуация остава висок. В момента индексът се задържа стабилно във високата фаза, което означава, че всеки нов политически гаф може да доведе до взривна реакция.






















