Войните в Украйна и Газа донесоха исторически приходи от 679 милиарда долара на оръжейните гиганти

4
Световните продажби на оръжие скачат с близо 6% за година, Европа и САЩ са основните двигатели на растежа
Световните продажби на оръжие скачат с близо 6% за година, Европа и САЩ са основните двигатели на растежа

Световните продажби на оръжие скачат с близо 6% за година, Европа и САЩ са основните двигатели на растежа

Конфликтите в Украйна и ивицата Газа, съчетани с нарастващото геополитическо напрежение, изстреляха приходите на най-големите производители на оръжие до рекордни нива. През 2024 година продажбите на 100-те водещи компании в сектора са достигнали 679 милиарда долара (около 646 милиарда евро), което представлява ръст от 5,9% спрямо предходната година.

Това става ясно от най-новия доклад на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван официално днес.

Рекорден растеж въпреки проблемите

Данните на SIPRI показват устойчива тенденция на въоръжаване – за последното десетилетие (2015–2024 г.) приходите на топ 100 оръжейните компании са нараснали с внушителните 26%.

"През последната година световните приходи на доставчиците на оръжия достигнаха най-високото ниво, регистрирано някога от SIPRI", заяви Лоренцо Скарацато, изследовател в програмата "Военни разходи и оръжейно производство" на института.

Според експертите, този скок се дължи на мащабното търсене, породено от активните военни конфликти и стремежа на държавите да попълнят изчерпаните си арсенали.

Европа води по ръст на продажбите

Докладът разкрива интересна динамика – докато глобалните приходи растат, двигателите на този процес са основно Европа и САЩ. Европейските производители отчитат скок от 13% в приходите си, достигайки 151 милиарда долара. За сравнение, американските компании, които традиционно доминират пазара, отбелязват ръст от 3,8%.

Жад Гиберто-Рикар, изследовател в SIPRI, обяснява тази тенденция с променената среда за сигурност на Стария континент. Според нея, повишеното търсене в Европа е пряк резултат от войната в Украйна и възприятието за остра заплаха от страна на Русия.

"В няколко европейски страни ние станахме свидетели на много планове за модернизация, които са в ход и които представляват нов източник на търсенето", посочва Гиберто-Рикар.

Тя допълва, че пазарът реагира на две основни нужди – директните доставки за фронта в Украйна и необходимостта страните донори да възстановят собствените си запаси от отбранителна техника.

Спад в Азия заради Китай

На фона на общия подем, регионът на Азия и Океания бележи лек спад от 1,2%. Това се дължи основно на срив от 10% в приходите на китайските оръжейни гиганти. Анализаторите на SIPRI свързват това с мащабната антикорупционна чистка в китайския военно-промишлен комплекс, която е довела до забавяне и анулиране на големи договори.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Умната жена ще приготви нещо за ядене на мъжа си, дори когато са скарани.

Умният мъж ще си помисли дали да го яде...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари