"Величие" поиска оставката на омбудсмана Велислава Делчева

1
Лариса Савова настоява за изслушване на външния министър заради отнети деца във Франция
Лариса Савова настоява за изслушване на външния министър заради отнети деца във Франция Снимка: БНТ

Лариса Савова настоява за изслушване на външния министър заради отнети деца във Франция

Парламентарната група на "Величие" официално поиска оставката на националния омбудсман Велислава Делчева. Искането бе представено от парламентарната трибуна от народния представител Лариса Савова, която мотивира настояването на партията с примери за институционално бездействие.

Според депутатите от "Величие", общественият защитник не е реагирал адекватно на подадени сигнали за тежки нарушения на човешките права. Савова посочи конкретен случай с лишен от свобода, който е починал след като не е получил необходимото медицинско лечение, въпреки сигналите до институцията.

Проблемът с българските деца в чужбина

Освен казуса с починалия затворник, от партията повдигнаха въпроса и за двама малчугани във Франция – на 8 и 10 години. Децата са били отнети от родителите им, които са български граждани, като френската социална служба подготвя настаняването им в институция. Според "Величие", омбудсманът не е предприел необходимите действия за защита на правата на българските граждани в този случай.

"Затова настояваме за незабавна оставка на омбудсмана на Република България и неговата заместничка. Незабавно изслушване на министъра на външните работи в оставка в Народното събрание относно предприетите и непредприетите действия по случая с децата във Франция. И последно, настояваме за ясен политически ангажимент за прекратяване на практиката институциите за защита на права да се използват като резервна скамейка за служебната власт", заяви Лариса Савова от парламентарната трибуна.

Искането включва и оставката на заместник-омбудсмана, както и спешно изслушване на външния министър за изясняване на дипломатическите действия по случая във Франция.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари