Вълна от салмонела обхваща България

0
Заболеваемостта от салмонела се удвои в сравнение с миналата година
Заболеваемостта от салмонела се удвои в сравнение с миналата година Снимка: Асен Игнатов

Заболеваемостта от салмонела се удвои в сравнение с миналата година

Статистиката на Националния център по заразни и паразитни болести разкрива тревожен ръст на инфекциите със салмонела през това лято. Случаите на тази бактериална инфекция са се увеличили двойно в сравнение със същия период на миналата година. Наред със салмонелата, се наблюдава и нарастване на други чревни заболявания, както бактериални, така и вирусни. Лабораторните изследвания показват, че в момента хората най-често се тестват за този вид инфекции.

От началото на годината са регистрирани 458 случая на салмонелоза, докато за същия период през миналата година те са били едва 191. Освен това, лекарите съобщават за значителен бум на гастроентерити и ентероколити, като до момента са регистрирани близо 5000 случая, в сравнение с 3373 през миналата година. Ротавирусният гастроентерит и дизентерията също са значително по-чести през тази година.

Основната причина за разпространението на салмонелата е консумацията на недобре термично обработена храна или неправилното ѝ съхранение в жегата. Когато храната се съхранява на стайна или висока температура, рискът от развитие на микроорганизми значително се увеличава. Специалистите съветват да се избягва оставянето на храна извън хладилник за повече от четири часа, особено при високи температури. При почивка, е препоръчително да се консумира само преварена или бутилирана вода и да се избягват ресторанти със съмнителна хигиена.

Първите симптоми на салмонелозата обикновено се проявяват около шест часа след консумация на заразена храна. Те включват температура, втрисане, гадене, повръщане и диария, които могат да доведат до бърза дехидратация. Бактериите салмонела достигат до лигавицата на тънките черва, където отделят токсини, предизвикващи диария и коремни болки. В случаи на заразяване чрез контакт с повърхности и предмети, инкубационният период може да е по-дълъг – около седмица, след което се проявяват симптомите.

Рисковите групи при инфекция със салмонела включват малки деца, възрастни хора с хронични заболявания като диабет, хипертония и бъбречни проблеми, както и пациенти, претърпели трансплантации или онкоболни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    6
    до 3
    В нашата корумпирана кочина ще ти осигуря рецепта за каквото ти скимне. В англиА да, там бият антибиотик само ако започнеш да умираш или гангренясаш. Трудно мре само укронациста. С гангренясали крака, пак се надига да убива деца и старци от собствената си държава.
  • 1
    5
    до тая от провинцията
    Не забравяй, че лекарствата имат срок на годност, а аз не знам такова с десетгодишна!)😁😁😁 Колкото до самолечението давай, само да не ритнеш камбаната от някоя печатна грешка!
  • 0
    4
    Аха...
    До 1 На теб кога ти остана време да опиташ украинските яйца, след като устата ти е пълна с "пъдпъдъчите яйца" на лилиПуткин
  • -2
    3
    Селянка от провинцията
    Заповедта за забрана на продажбата на антибиотици започна да дава отровните си плодове. Старите и отдавна забравени болести започнаха да се връщат и хората пак ще умират от тях... Планът за унищожаване и за изтребване на населението е вкаран в действие от проклетите политици. Слава Богу у дома се запасихме още предварително с антибиотици, обезболяващи, антисептици, и с други медикаменти за 10 години напред, следователно вече кракът ми няма да стъпи при тъпите, некадърни и алчни джи-пита, да им се моля за всяко хапче...
  • 7
    2
    По чести проверки от
    БАБХ и РЗИ на заведенията , в които се приготвят и сервират/ продава храна и на персонала.Завишен контрол.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари