Украински дронове поразиха петролна база в Латвия
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Военният министър Андрис Спрудс подаде оставка след пробива
Два украински дрона преминаха отвъд руската граница и удариха съоръжения за съхранение на петрол в град Резекне, съобщават от Ройтерс. Безпрецедентният инцидент доведе до незабавната оставка на латвийския министър на отбраната Андрис Спрудс днес, след като премиерът Евика Силиня изиска оттеглянето му заради неадекватната реакция на системите за сигурност.
Заблудени машини зад границата
Нарушаването на въздушното пространство се случи в четвъртък сутринта. Безпилотните апарати навлязоха необезпокоявани на 40 километра навътре в латвийската територия и поразиха четири празни резервоара в база на компанията "Vostok-Zapad Tranzit".
Заради потенциалната заплаха всички учебни заведения в общините Резекне и Лудза бяха временно затворени, а на служителите бе наредено да работят дистанционно до отмяна на въздушната тревога. Противопожарните екипи успяха бързо да загасят локалния пожар по изолацията на резервоарите, без да се стигне до по-мащабни щети.
Военните не са прехванали целите
Латвийските въоръжени сили потвърдиха, че обектите са били засечени навреме от радарните системи, но решението за унищожаването им не е било взето заради строгите протоколи. Заместник-началникът на операциите към Съвместния щаб обоснова действията на армията:
Егилс Лещинскис: "Военните не стреляха заради липса на категорични гаранции за безопасността на цивилното население и критичната инфраструктура в района."
Според официалната позиция на Киев, машините са украински, но са навлезли в Латвия единствено в резултат на целенасочено отклоняване от страна на руските системи за радиоелектронна борба. Външният министър Андрий Сибига поднесе извинения и предложи техническа помощ на Рига за укрепване на противовъздушната защита.
Бърза рокада на върха
След остри критики от страна на политическата опозиция и местното население за хаос в комуникацията през първите часове, премиерът Евика Силиня предприе светкавични мерки. Тя вече назначи действащия полковник Райвис Мелнис за нов министър на отбраната, търсейки строг военен професионализъм и по-бързо разгръщане на специализираните антидрон системи по източния фланг на Алианса.





















